Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 lutego. Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
13/10/2018 - 16:45

Wielkie Odkrywanie Małopolski już po raz 19!

5 października odbyły się Małopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki i uroczysty finał plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski”. Gospodarzem wydarzenia było Rytro - ubiegłoroczny zwycięzca plebiscytu.


Laureatom zgromadzonym w hotelu „Perła Południa” gratulował Leszek Zegzda - prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego: „Kolejny raz zachwycamy się naszą małą ojczyzną, odkrywamy w Małopolsce miejsca dotychczas niedoceniane. I wciąż dostrzegamy, jak wiele jest tu jeszcze do odkrycia”.

Laureatem we wzbudzającej najwięcej emocji kategorii „Miejsce Niezwykłe” została Rybna - malownicza wioska w Gminie Czernichów. Do miejscowości trafił czek na 50 tysięcy złotych. Wyróżnienia powędrowały do Nowicy w Powiecie Gorlickim (z cerkwią św. Paraskewy, kaplicą Zaśnięcia Bogurodzicy i cmentarzem wojennym na zboczach Magury Małastowskiej, a także… festiwalem teatralnym i innymi interesującymi wydarzeniami kulturalnymi) oraz Nowej Góry.

Za najciekawszą atrakcję turystyczną uczestnicy Plebiscytu uznali krakowski „HistoryLand”, wyróżniono zaś schrony pod budynkami Centrum Administracyjnego Kombinatu w Krakowie-Nowej Hucie, a także „Ogród Pełen Lawendy” w Ostrowie. Najciekawszym wydarzeniem został „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego”, natomiast wyróżniono: XII EKO Bieg po Dolinie Będkowskiej, XXII Gwiaździsty Zlot Turystyczny Szlakami św. Jana Pawła II i akcję „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Wśród obiektów noclegowych uznanie zyskał krakowski hostel na wodzie „Marta”, a także „Avanti Home” w Krakowie i Dom Wypoczynkowy „Beskid” w Piwnicznej, a wśród gospodarstw agroturystycznych – „Kozinówka” w Zawoi, „W Słonecznej Dolinie” w Kamienicy i pokoje gościnne „U Sobka” w Sromowcach Niżnych.

„Małopolska Osobowość Turystyki” – to wyróżnienie odebrał profesor Zygmunt Kruczek z krakowskiej AWF - pełen pasji wykładowca, podróżnik, pilot wycieczek i przewodnik beskidzki.  Pasji nie brakuje także pozostałym wyróżnionym w tej kategorii. Są to: Dariusz Krzyształowski - prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”, Magdalena Miller i Kasper Świerzowski - właściciele dworu w Kwiatonowicach, Wioleta Kowalczyk - właścicielka pensjonatu „Orlik” w Bukowinie Tatrzańskiej i ks. Jan Pipka - proboszcz parafii 

greckokatolickiej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju - organizator warsztatów pisania ikon, obozów rekolekcyjnych i rajdów, prowadzący ośrodek Sarepta w Nowicy.

 

- Cieszy mnie fakt, że są ludzie, którzy angażują się w pracę na rzecz swoich lokalnych społeczności. Nie tylko chronią, ale i z pomysłem dzielą się z innymi swoim lokalnym dziedzictwem. To dzięki nim możemy odkrywać coraz to nowe miejsca na mapie Małopolski” – mówił o wyróżnionych marszałek Leszek Zegzda.

Małopolskę odkrywać najlepiej z dobrym przewodnikiem, takim jak nagrodzeni w kategorii „Przewodnik Turystyczny”. Znalazł się wśród nich Wojciech Zabielski – zafascynowany Krakowem, od 5 lat zarażający innych miłością do miasta, Małgorzata Nalepa – przewodniczka po kościele pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, i Józef Sacha – przewodnik górski i terenowy oraz pilot wycieczek pracujący w turystyce od 42 lat.

- Odkrywamy, odkrywamy… I na szczęście końca nie widać tego odkrywania. Dlaczego? Bo Małopolska jest potęgą turystyczną. Świadczą o tym liczby - w 2017 roku województwo odwiedziło 15,9 mln osób, o 1 mln więcej niż w 2016 roku” - podsumowuje Leszek Zegzda.

Fot. Agnieszka Kaczmarz. Gazeta Krakowska

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020