Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
05/05/2020 - 11:30

Wirus zredaguje prawa człowieka na zawsze. Czy epidemia zmieni społeczeństwo?

W marcu 2020 roku epidemia koronawirusa dotarła do Polski. Stopniowo prowadzi do izolacji obywateli i unieruchomienia gospodarki. W cyklu "Jak COVID-19 zmieni Polskę?" prezentujemy prognozy i przemyślenia liderów polskich środowisk branżowych i społecznych. Zapraszamy do lektury, a najnowszy numer "Sądeczanina" dostarczymy pocztą, prosto do twojego domu!

Koronawirus zmieni nas jako społeczeństwo, niekoniecznie na sposób, w jaki byśmy sobie tego życzyli. Jednym z bardziej istotnych skutków pandemii będzie wspólnota ludzi połączonych tym samym doświadczeniem. Wspólnota, której w takiej skali świat nie pamięta od czasów II wojny światowej: wspólnota izolacji, codziennego śledzenia pogarszających się informacji o liczbie chorych, wspólnota strachu, nadziei, niepewności, gniewu.

To nie doświadczenie transformacji roku ’89, które połączyło pokolenia Polek i Polaków, ale z którym ciężko było się utożsamić Zachodowi; to nie kryzys finansowy 2008, podczas którego Polska pozostała zieloną wyspą.

Koronawirus tworzy wspólnotę globalną — a ta, po uniwersalnym doświadczeniu zagrożenia, zmieni moralny punkt widzenia na wiele kwestii. 75 lat temu wspólnota zachodniego świata, połączonego traumą II wojny światowej, oparła nowy ład na koncepcji, że wszystkich łączą uniwersalne prawa człowieka.

Czytaj także: Czwarta strona, czyli co mamy dla Was w majowym miesięczniku "Sądeczanin"

Stworzono Organizację Narodów Zjednoczonych, by nikt nie był już nigdy pozbawiony w sposób bezprawny życia, wolności, jedzenia, obywatelstwa. W późniejszych latach — w miarę rozwoju społeczeństw zachodnich — katalog praw człowieka poszerzano. O jakie dobra będzie dbała post koronawirusowa wspólnota?

Odpowiedzi na to pytanie na łamach naszego miesięcznika udziela Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, radczyni prawna, główna koordynatorka ds. strategicznych postępowań sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, organizatorka okrągłego stołu przy RPO do walki z patotreściami w internecie.

Aby najnowszy "Sądeczanin" trafił prosto do twojego domu, wystarczy wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. #zostańwdomu!

[email protected], fot. KKDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)