Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 marca. Imieniny: Ernesta, Jana, Marka
26/01/2022 - 19:00

Współczesne jasełka, zabawna opowieść walki dobra ze złem w krynickiej Pijalni

Zabawną opowieść walki dobra ze złem w spektaklu "Współczesne jasełka" obejrzeli widzowie w Pijalni Głównej (25 stycznia) w Krynicy, w wykonaniu Ekstremalnej Grupy Teatralnej i Grupy Wokalnej, działającej przy OSP z Berestu.

"Współczesne jasełka", które widzowie obejrzeli w Pijalni Głównej (25 stycznia) w Krynicy, w wykonaniu Ekstremalnej Grupy Teatralnej i Grupy Wokalnej, działającej przy OSP z Berestu są zabawną opowieścią o walce dobra ze złem.

Do spektaklu widzów wprowadziła Judyta Zięba z Centrum Kultury, które było organizatorem wydarzenia:

-Jak to w takiej sztuce, treści poważne przeplatają się z lekkimi i wesołymi. Najważniejsze jest jednak przesłanie, że w każdym człowieku są pokłady dobra, które przy odrobinie chęci, mogą zmieniać świat na lepsze. Zawsze jest na to dobra pora, ale szczególna jest ta, kiedy rodzi się Chrystus.

-Czy dzieciom w pewnej szkole uda się zrealizować przedstawienie bożonarodzeniowe? Czy dobro zwycięży, a zło zostanie ukarane? Tego nie wiemy, ale możemy się dowiedzieć, oglądając sztukę teatralną w wykonaniu dzieci i młodzieży z Berestu.

Reżyserem spektaklu jest Mariusz Kłapacz, nauczyciel języka polskiego. Od 2006 roku prowadzi koło teatralne w Bereście. Początkowo była to grupa szkolna działająca w ramach dodatkowych zajęć, a od 2009 roku podlega pod Centrum Kultury w Krynicy.

Prezentowane przez młodych aktorów spektakle mają  bardzo różny charakter, począwszy od jasełek, przedstawień bożonarodzeniowych, poprzez misteria paschalne aż do spektakli nowoczesnych, często humorystycznych.

Ekstremalna Grupa Teatralna z Berestu była w Nysie, gdzie uczestniczyła w XXX Ogólnopolskich Spotkaniach Amatorskich Teatrów Dramatycznych, Publicystycznych, Teatrów Poezji i Kabaretów PROSCENIUM, prezentując „Dziady” Adama Mickiewicza. W roku 2018 wystawiła „Legendę o kamiańskich miodzikach”, promując w ten sposób tę z miodu słynącą miejscowość.

Nagrody i wyróżnienia: PADDiM Krynica Grand Prix, I miejsce: Koło Teatralne „Centrum Berest”, inscenizacja „Złote miody”, II miejsce: Koło Teatralne Centrum Berest,, „Najpiękniejsze wiersze polskie” (2013), III miejsce PADDiM Krynica za przestawienie „Kopciuszek” (2014), XVII Nowosądecki Przegląd Przedstawień Bożonarodzeniowych, II miejsce PADDiM Krynica (2015),

"Najpiękniejsze polskie wiersze", II miejsce XVII Przegląd Małych Form Teatralnych-Przebudzenie 2017, III nagroda XIX Nowosądeckiego Przeglądu Przedstawień Bożonarodzeniowych (2018), główna nagroda XXIV Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych i Młodzieżowych w Starym Sączu. (2019). (MK) fot. (MK)Dziękujemy za przesłanie błędu