Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
08/03/2012 - 14:15

Wspominali Górala w sutannie. Dni Tischnerowskie w Starym Sączu

Film Adama Kinaszewskiego „Góral w sutannie” zainaugurował wczoraj (7 marca) 6. Starosądeckie Dni Księdza Profesora Józefa Tischnera.

W sali kina „Sokół” zgromadzili się mieszkańcy miasta, uczniowie starosądeckich szkół, rodzina ks. Tischnera i przedstawiciele lokalnych organizacji. Nie zabrakło burmistrza Jacka Lelka, jego zastępcy – Kazimierza Gizickiego i przewodniczącej Rady Miejskiej – Ewy Zielińskiej. Wszystkich powitał prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, jeden z organizatorów Starosądeckich Dni Tischnerowskich – Andrzej Długosz.

- Po raz szósty spotykamy się w okresie urodzin księdza profesora Józefa Tischnera, który przyszedł na świat 12 marca 1931 roku w domu przy ulicy Piłsudskiego w Starym Sączu – przypomniał. -  Ten wielki kapłan, profesor i filozof, autor „Etyki Solidarności” i „Historii filozofii po góralsku” związany jest z naszym miastem nie tylko urodzeniem, ale też swoimi licznymi pobytami tutaj w latach 1970 – 1993, kiedy to odprawiał Msze Święte i głosił kazania u sióstr klarysek.

Otwierając 6. Starosądeckie Dni Księdza Profesora Józefa Tischnera, burmistrz Jacek Lelek podzielił się swoimi wspomnienia związanymi z kapłanem.

- W czasach studenckich, razem moją żona, a wtedy jeszcze narzeczoną chodziliśmy na wykłady księdza profesora na Uniwersytet Jagielloński. Aula pełna była ludzi. Aby znaleźć miejsce siedzące, trzeba było przychodzić co najmniej pół godziny wcześniej. Studenci siadali gdzie tylko się dało i w zamyśleniu przysłuchiwali się naukom księdza profesora. Od niego biła ogromna mądrość, każde wypowiadane przez niego słowo maiło sens. Podobnie wyglądało tak podczas rekolekcji, które głosił na miasteczku studenckim – wspominał burmistrz.

„Góral w sutannie” Adama Kinaszewskiego to pierwszy dokument będący portretem księdza profesora. Filmowa opowieść rozgrywa się między Łopuszną a Krakowem, ukazując związki kapłana zarówno z Podhalem i jego kulturą, jak i ze środowiskiem uniwersyteckim i artystycznym Krakowa. W kreśleniu portretu Józefa Tischnera pomagają autorowi filmu bliscy i przyjaciele zmarłego kapłana. Między innymi - brat bohatera Marian, bratanek Łukasz, ksiądz biskup Tadeusz Pieronek, Jarosław Gowin, Anna Dymna, Dorota Segda, Jerzy Trela oraz grono Podhalan -  świadkowie Tischnerowskiego uprawiania filozofii.

***

Dzisiaj (8 marca) Dni Tischnerowskie przenoszą się do czytelni Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. O godz. 17. odbędzie się tam spotkanie z  ks. Władysławem Zązlem - kapelanem Związku Podhalan w Polsce. Poprowadzi je Władysław Motyka, a o oprawę muzyczną zadba Wojciech Bogucki.

(KB)

fot. KB, wydawnictwo ZNAK








Dziękujemy za przesłanie błędu