Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
08/04/2022 - 13:00

Wyczarowuje ramy do obrazów z wypalanej słomy. Nie uwierzycie, gdzie się zaczęło

Bogdan Florkiewicz jest twórcą ludowym z Popowic i członkiem miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Artysta zasłynął w naszym regionie dzięki specjalnym ramom, wykonanym z wypalanej słomy.

Autorem rzeźby, która znalazła się na okładce kwietniowego wydania miesięcznika „Sądeczanin” jest Bogdan Florkiewicz. Twórca lokalny mieszka w Popowicach w gminie Stary Sącz. Do naszego regionu przeprowadził się spod Dębicy (województwo podkarpackie). Pan Bogdan szybko pokochał Sądecczyznę i jej dorobek kulturowy.

Czytaj również: Tajemnicza okładka „Sądeczanina” na Wielkanoc. O tym przeczytacie w miesięczniku

Sztuką ludową Florkiewicz zajmuje się od ponad 30 lat. Do niedawna jego główną działalnością artystyczną było wykonywanie opraw obrazów z wypalanej słomy. To bardzo oryginalne i czasochłonne zajęcie.

Tej sztuki nauczył go w wojsku młody chłopak z Nowego Targu. Pan Bogdan strzygł kolegę, a ten w zamian pokazał mu jak zrobić wyjątkową oprawę. Był to 1989 rok. – Każdy w mojej rodzinie ma takie obrazy, każdemu podarowałem – mówi Bogdan Florkiewicz. – Dopiero kiedy przeprowadziłem się w okolice Starego Sącza mogłem wystawić swoje prace dzięki Koło Gospodyń Wiejskich.

Pan Bogdan jest członkiem KGW w Popowicach od blisko 15 lat. Jego żona jest natomiast przewodniczącą koła. Przynależność do KGW pozwala artyście pokazywać swoje dzieła większemu gronu odbiorców na różnych jarmarkach i wystawach.

- Pamiętam, jak podczas zjazdu SKT Sądeczanin byliśmy pod ołtarzem papieskim w Starym Sączu z Kołem Gospodyń Wiejskich. Wtedy też podarowałem dwa obrazy z Ojcem Świętym Janem Paweł II oprawione wypalaną słomą. Do dziś jeden z obrazów wisi w ośrodku rekolekcyjnym na wejściu – wspomina artysta z Popowic.

Kiedy jednak zaczęła się pandemia członkowie KGW nie mogli już podróżować i odwiedzać jarmarków w regionie. – Wtedy dostałem takiego natchnienia i zacząłem rzeźbić krzyże – opowiada pan Bogdan. Z kawałków lipy mieszkaniec Popowic wyczarował piękny krzyż z twarzą Jezusa. Rzeźby Bogdana Florkiewicza wykonywane są specjalną techniką.

Ze względu na formę, krzyże te określa się jako pasyjne, czyli takie, które ukazują ogromne cierpienie oraz rany zadane Chrystusowi podczas drogi krzyżowej aż do śmierci. Stąd też na okładce kwietniowego i równocześnie wielkanocnego wydania miesięcznika „Sądeczanin” znalazła się rzeźba „Pasja” autorstwa Bogdana Florkiewicza.

Mieszkaniec Popowic już od dwóch lat wykonuje wyjątkowe krzyże i prezentuje je podczas różnych jarmarków w naszym regionie. W ten weekend spotkacie go w Starym Sączu. ([email protected], fot. DS)Dziękujemy za przesłanie błędu