Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
12/10/2020 - 13:45

Wytańczyli i wyśpiewali nagrody. Skalnik podbił serca jury i widzów [WIDEO]

Skalnik to najwyższe wzniesienie w okolicy Kamionki Wielkiej. Pod taką samą nazwą działa również zespół regionalny z tej miejscowości. Oni także zdobywają tylko najwyższe osiągnięcia. W Krynicy-Zdroju doceniono brzmienie ich muzyki, śpiewu i tańca.

Zespół Regionalny Skalnik rozpoczął swoją działalność w 1982 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kamionce Wielkiej koło Nowego Sącza. Przyjmując swoją nazwę od najwyższego wzniesienia w okolicy, pragnął zaakcentować chęć kultywowania lokalnych tradycji, co przełożyło się na przyjęcie na siebie zadania krzewienia rodzimego folkloru grupy etnograficznej Lachów Sądeckich.

Choreografem i opiekunem muzycznym zespołu jest Józef Trojan, a kierownikiem Halina Siedlarz. W swojej dotychczasowej działalności zespół może poszczycić się wydaniem czterech płyt: "Na muzyce", "Po kolędzie", "My z kamieńskiej doliny" oraz "Jezu śliczny kwiecie". Skalnik zdobywał również liczne nagrody m.in.: Złote i Brązowe Serce Żywieckie na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, Srebrną i Brązową Ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Grand Prix na Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej. Wyróżnienia i pierwsze miejsca zdobywali również na różnych przeglądach zespołów regionalnych w Michalczowej, Podegrodziu i Bukowinie Tatrzańskiej. 

Skalnik, Festiwal Lachów i Górali w Krynicy-Zdroju

Do swojej kolekcji nagród mogą dopisać kolejną pozycję. Na Festiwalu Lachów i Górali w Krynicy-Zdroju zostali nagrodzeni za dobre brzmienie muzyki, śpiew i taniec. Poza tym Józefowi Trojanowi, muzykowi z zespołu Skalnik przyznano nagrodę indywidualną za tradycyjną interpretację prezentowanych melodii ludowych. 

Zobaczcie całość ich występu na scenie w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju. (PS)

.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury







Dziękujemy za przesłanie błędu