Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
10/06/2014 - 12:34

X Gorczańskie Spotkanie z Janem Pawłem II w Lubomierzu

W niedzielę (8 czerwca) 2014 r. po raz dziesiąty na polanie „Na Ogrodach” spotkali się uczestnicy Gorczańskiego Spotkanie z Janem Pawłem II w Lubomierzu – Rzekach. Organizatorami uroczystości byli: wójt gminy Mszana Dolna, dziekan dekanatu Mszana Dolna, parafia rzymskokatolicka w Lubomierzu, Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 2 w Lubomierzu, OSP Lubomierz, sołectwo Lubomierz oraz Gorczański Park Narodowy. Uroczystość objął honorowym patronatem J.E. ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski.
„Aby tradycji stało się zadość spotkanie rozpoczęło się złożeniem kwiatów przy „Papieżówce” przez przedstawicieli władz, szkół i organizacji działających na terenie gminy oraz wszystkich uczestników uroczystości, którzy w ten sposób chcieli oddać hołd Janowi Pawłowi II. Miejsce to dalekie od zgiełku miasta pozwoliło na refleksję, przywołało w pamięci słowa Jana Pawła II, który mówił:  „…panuje cisza bezimiennych przestrzeni, która pozwala człowiekowi wyraźniej usłyszeć wewnętrzne echo głosu Boga. Dar ten jest dla mnie szczególnie cenny gdyż przybliża mi tę część polskiej ziemi, której czułem się zawsze ogromnie bliski. Polskim Wierchom zawdzięczam wiele dobrych chwil w moim życiu, w kształtowaniu mojego stosunku do przyrody, do ludzi, do Boga. Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, kontakt z przyrodą daje pogodę ducha. Wobec piękna gór czuję, że On jest. I wtedy zaczynam się modlić” – powiedziała Małgorzata Kawecka

Główna część uroczystości miała miejsce na polanie „Na ogrodach”. Mszę świętą poprzedziła koronka do Miłosierdzia Bożego. Tłumnie zgromadzeni pielgrzymi oddali się modlitwie, pamiętając o Świętym Janie Pawle II. Okolicznościowym programem artystycznym uczciła papieża również młodzież z zespołu regionalnego „Mali Zagórzanie” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu. Kulminacyjnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył Ojciec Józef Cydejko, były wikariusz parafii w Lubomierzu. Do koncelebry i dziękczynienia za dar kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II włączyli się: Ojciec Piotr Głód – lubomierski proboszcz, ks. Marian Bański – proboszcz z Mszany Górnej, ks. Marian Krzystek – Proboszcz z Raby Niżnej oraz  ks. Konrad Kozioł – wikariusz z Kasinki Małej.    Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił  chór parafialny „Jutrzenka” z Lubomierza, Orkiestra Dęta OSP z Mszany Górnej oraz Zespół Folklorystycznego „Porębiański Ród” z Poręby Wielkiej.       

W czasie uroczystości obecni był także samorządowcy, posłowie, dyrektorzy szkół.

Wójt gminy Bolesław Żaba  podziękował za pomoc w organizacji tegorocznego spotkania wielu osobom, bez zaangażowania których święto to nie miałoby tak uroczystego i doniosłego charakteru.

Po zakończeniu Mszy św. wszyscy uczestnicy Gorczańskiego Spotkania świętowali  częstując się specjałami lubomierskiej kuchni przygotowanymi przez rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu. Posłuchać  można było koncertu  Zespołu Folklorystycznego „Porębiański Ród” z Poręby Wielkiej.

W międzyczasie dokonywano również wpisów do Pamiątkowej Kroniki. Zgromadzeni uczestnicy tegorocznego spotkania to mieszkańcy Lubomierza, okolic, turyści wędrujący szlakami papieskimi , ale również  goście z różnych zakątków Polski, a nawet spoza jej granic – informują organizatorzy.  Pojawiły się więc podpisy rodzin z Lubomierza, Łostówki, Łętowego, Kasiny Wielkiej, Kasinki Małej, Podobina, Tokarni, Mszany Górnej, Limanowej,  Mszany Dolnej,  Mstowa, Siekierczyny, Zabrza, Szczawy, Krakowa, Jastrzębia Zdroju, Trzebini, Wrocławia, Leska z woj. podlaskiego, Warszawy, Szczecina, Częstochowy, Bydgoszczy, Nowego Targu, a nawet z Anglii. Miejscowości te świadczą o tym, jaki szeroki krąg zatacza ta gorczańska uroczystość, jak łączy ludzi, nie zważając na barierę odległości. Obserwujemy  również, że miejsce to łączy pokolenia, gdyż na polanie gościliśmy zarówno małe dzieci, stawiające pierwsze kroki, jak i ich rodziców, dziadków, a nawet i pradziadków. Warto również wspomnieć, że wśród wpisów pojawił się taki zredagowany przez dziennikarza, który zapewnił nas, że miło mu było dziękować dziś w tym miejscu , w takich okolicznościach, za Gazdę Świata, o czym napisze w „Gościu Niedzielnym”, „Tygodniku Pohalańskim” i „Katolickiej Agencji Informacyjnej”.

 

(M)

Źródło i fot. Urząd Gminy Mszana Dolna 







Dziękujemy za przesłanie błędu