Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
10/11/2020 - 14:45

XIX-wieczna działalność jezuitów przez długi czas była owiana tajemnicą

Dla wielu mieszkańców Nowego Sącza kościół Ducha Świętego jest miejscem cotygodniowych spotkań podczas mszy świętych, a także parafią. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z działalności misyjnej, którą zakonnicy jezuickiego klasztoru prowadzili kilkaset lat temu. Jakie były ich losy? Solidna porcja wiedzy historycznej jak zawsze w kwartalniku "Sądeczanin HISTORIA"!

Na łamach jesiennego wydania kwartalnika "Sądeczanin HISTORIA" dr Tomasz Jacek Lis porusza problematykę działalności misyjnej sądeckich jezuitów, która uznawana jest za jedną z głównych chrześcijańskich powinności.

Towarzystwo Jezusowe od samego początku było i nadal jest zakonem misyjnym. W krzewienie wiary chrześcijańskiej zakonnicy angażowali się na wszystkich kontynentach. Między innymi dlatego ich wysiłek misyjny wpisuje się w historię nie tylko naszego kraju, ale przede wszystkim regionu Sądecczyzny.

Czytaj też: Misyjne drogi sądeckiego i limanowskiego duchowieństwa

Wbrew pozorom na temat XIX-wiecznej działalności jezuitów na ziemi sądeckiej nie napisano wiele, a dawne dzieje i historia głoszenia przez nich Ewangelii ciągle nie zaspokajają naszej ciekawości. Zdaniem Jakuba Bulzaka, jednego z najbardziej rozpoznawalnych historyków na Sądecczyźnie, dr Tomasz Jacek Lis porusza zagadnienie w zasadzie nieobecne w lokalnej historiografii.

Więcej na temat duchowieństwa na Sądecczyźnie przeczytasz w jesiennym kwartalniku "Sądeczanin HISTORIA”. Aby je kupić, wystarczy wejść na stronę e-wydanie.sadeczanin.info i za pomocą kilku kliknięć uzyskać dostęp do solidnej porcji wiedzy historycznej. Zachęcamy do lektury! (k.kos@sadeczanin.info, film: Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu