Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 października. Imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
30/04/2013 - 08:35

XX Wiosenna Impreza na Orientację „Skarby w Kicarzu”

W minioną sobotę (27 kwietnia) odbyła się kolejna edycja Wiosennej Imprezy na Orientację, która pierwszy raz w swojej historii miała miejsce w Piwnicznej.
Organizatorami byli: phm. Monika Kierczyńska – komendantka imprezy, phm. Ewa Żywczak, pion. Dagmara Hasior oraz Komenda Hufca ZHP Nowy Sącz.
Od 8.30 patrole zuchowe i harcerskie meldowały swoje przybycie. Impreza rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez kapelana Hufca ZHP Nowy Sącz ks. Krzysztofa Czecha. Po mszy zuchy udały się do Misji Afrykańskich na Śmigowskiem, gdzie podczas 1,5-godzinnego spotkania z Ojcem Markiem usłyszały o życiu w afrykańskiej misji, zwyczajach mieszkańców, mogły też obejrzeć przywiezione z buszu przedmioty, a nawet kupić pamiątki. Następnie przespacerowały się na miejsce ogniskowe, gdzie czekały już na nich usmażone na grillu kiełbaski. W tym miejscu rozpoczynała się ich gra. Zuchy, które najwcześniej dotarły do mety, udały się do Szkoły podstawowej nr 1 w Piwnicznej, gdzie miały zorganizowane zajęcia sportowe.
W tym czasie harcerze oraz harcerze starsi i wędrownicy brali udział w swojej grze, która odbywała się na zboczach góry Kicarz. Celem gry było zdobycie skarbu, znajdującego się na szczycie, strzeżonego przez trzygłowego smoka oraz strażnika. Przejście trasy wymagało umiejętności posługiwania się mapą, kompasem, orientacji w terenie oraz znajomości szyfrów harcerskich, w tym alfabetu Morse’a. Harcerze grali od 10.30 do 17. Patrole, które oczekiwały na wyjście na trasę mogły wziąć udział w spotkaniu z Wandą Łomnicką-Dulak, miejscową poetką oraz znawczynią piwniczańskiej gwary. Pani Wanda opowiedziała harcerzom o zwyczajach czarnych górali, miejscowym folklorze oraz gwarze.
Wszystkie patrole spotkały się o 17 na podwórku Szkoły Podstawowej nr 1 w Piwnicznej, gdzie odbył się apel. Na tym jednak impreza się nie skończyła – po apelu wszyscy udali się nad Poprad, gdzie trójka zuchów złożyła obietnicę zuchową. Po tej uroczystości rozdano uczestnikom pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcom nagrody oraz puchary.
Wyniki:
Zuchy:
Im – Złociste Promyki, Łomnica Zdrój
IIm – Wesołe Słoneczka, Chełmiec
IIIm – Smerfy, Piwniczna – Zdrój
Harcerze:
Im – 4 NDH „Żar”, Piwniczna – Zdrój
IIm – 1 NDH „Włóczykije”, Łomnica Zdrój
IIIm – 2NDWp „Płomienie”, Nowy Sącz
Harcerze starsi i wędrownicy:
Im – 3NDWp „Cichociemni”, Krynica
IIm – 4 NDSH „Panteon”, Świniarsko
IIIm – 4 NDH „Żar”, Piwniczna - Zdrój
W imprezie udział wzięło 5 patroli zuchowych, 9 harcerskich, 9 starszoharcerskich i wędrowniczych oraz patrol z 2 NDNS „Dreptaki”. Łącznie około 100 uczestników. W mszy świętej oraz apelu uczestniczyli przedstawiciele kręgu seniora „Szumiący Bór”, działającego przy naszym hufcu. Podczas całej imprezy obecna była komenda hufca: phm. Robert Kubiczek, hm. Halina Ściórka, phm. Gabriela Kucharska oraz pwd. Radosław Kubowicz.
Służbę medyczną pełnili harcerze z 1NDW „Czarna Jedynka”.

Impreza była współfinansowana przez Urząd Miasta Nowy Sącz. Ponadto organizację wsparli: MGOK Piwniczna – Zdrój, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Piwnicznej – Zdroju, Zakład Butelkowania Naturalnej Wody Mineralnej „Piwniczanka”, wydawnictwo WiT z Piwnicznej – Zdroju.

Beata Machowicz
Rzecznik Prasowy Hufca Nowy SączDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)