Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
23/02/2020 - 12:15

Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz... W środę rozpoczyna się Wielki Post

"Prochem jesteś i w proch się obrócisz(...)" Pamiętamy słowa z Księgi Rodzaju. Już za kilka dni katolicy będą przeżywać Środę Popielcową, która rozpocznie czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Wierni zgromadzą się w kościołach, gdzie na znak pokuty kapłani posypią ich głowy popiołem. W tym dniu osoby między 18 a 60 rokiem życia będzie obowiązywała wstrzemięźliwość od jedzenia pokarmów mięsnych oraz post ścisły.

Już w najbliższą środę katolicy rozpoczną czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Na znak pokuty kapłani posypią ich głowy popiołem. Od tego dnia aż do świąt Zmartwychwstania Pańskiego w kościołach będą śpiewane jedynie pokutne pieśni, a duchowni będą przywdziewać szaty liturgiczne koloru fioletowego.

Przez Wielki Post Kościół wzywa wiernych do wyrzeczeń, żarliwej modlitwy oraz czynienia dzieł miłosierdzia. Zachęca do wyciszenia się dla otoczenia, a otwarcia na Boga.  W ciągu czterdziestu dni Wielkiego Postu należy powstrzymać się od organizowania hucznych zabaw i słuchania głośnej muzyki.

W zamian za to należy uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, które pomogą przygotować się do męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W Środę Popielcową wszystkich wiernych będzie obowiązywała wstrzemięźliwość od jedzenia pokarmów mięsnych oraz post ścisły. Osoby między 18 a 60 rokiem życia będą mogły jeść jedynie trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta.

Okres Wielkiego Postu to również czas, w którym w parafiach organizowane są rekolekcje wielkopostne. Prześlij nam program rekolekcji na adres e-mail: [email protected] Opublikujemy go na łamach portalu Sądeczanin.

RG [email protected] Fot. JMDziękujemy za przesłanie błędu