Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
20/09/2022 - 15:25

Zamordowany przed laty w katyńskim lesie. Postawili mu symboliczną mogiłę

Mieszkańcy Sądecczyzny po raz kolejny pokazali, jak ważna jest dla nich pamięć o dawnych bohaterach. W Nawojowej postawiono symboliczną mogiłę kapitana Tadeusza Radziszewskiego, którego Sowieci bestialsko zamordowali w Lesie Katyńskim.

Tadeusz Radziszewski urodził się 12 sierpnia 1898 roku w Nawojowej. Uczestniczył w I wojnie światowej, a w 1918 roku wstąpił w szeregi Wojska Polskiego. W 1920 roku został dowódcą plutonu w 1 i 3 Pułku Strzelców Podhalańskich. Od 1930 roku – jako kapitan – służył w 34 Pułku Piechoty.

Po wybuchu II wojny światowej, 29 września 1939 roku, walczył z Wehrmachtem w okolicy Janowa Lubelskiego. W nieznanych okolicznościach, trafił do niewoli sowieckiej. Umieszczono go w obozie jenieckim w Kozielsku w głębi ZSRR.

Stamtąd przewieziono go do Katynia. Kapitan Tadeusz Radziszewski zginął pomiędzy 13 a 14 kwietnia 1940 roku w Lesie Katyńskim. Kapitan został odznaczony Krzyżem Walecznym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Więcej o jego postaci można przeczytać w sierpniowym numerze miesięcznika „Sądeczanin”.

Po latach od tej straszliwej zbrodni w Nawojowej stanęła symboliczna mogiła dla zasłużonego rodaka.

- Zbrodnia Katyńska poprzez ten pomnik, postawiony na nowopowstałym cmentarzu nawojowskim, stanie się cząstką historii Gminy Nawojowa, a informacja o bohaterstwie naszego rodaka będzie przekazywana kolejnym pokoleniom, by nigdy nie powtórzyły się zbrodnie reżimu faszystowskiego i  komunistycznego – opisywali pracownicy Urzędu Gminy w Nawojowej.

Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się w minioną niedzielę, 17 września. Organizatorami była gmina Nawojowa, na czele z wójtem Stanisławem Kiełbasą oraz Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.

Pomnik Tadeusza Radziszewskiego można znaleźć na cmentarzu komunalnym w Nawojowej, choć obecnie nekropolia jest jeszcze nieczynna. Uroczystości odsłonięcia pomnika poprzedziła msza święta. Mogiłę poświęcił ksiądz Henryk Madziar, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Nawojowej. ([email protected], fot. IPN w Krakowie – Facebook)







Dziękujemy za przesłanie błędu