Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
13/08/2013 - 09:31

Zapalą fajkę nocy... Wieczór z poezją Jerzego Masiora

W najbliższą niedzielę (18 sierpnia) o godz. 20.30, na nowosądeckich Plantach pod pomnikiem Adama Mickiewicza, Scena Poetycka Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego zaprasza na XXI Wieczór Artystyczny z cyklu „Pali się fajka nocy”.
Pali się fajka nocy, przechodzi z ust do ust
Gwiazdami niebo broczy, stoi w wiklinie chłód
A Ziemia jak pies śpiący cicho leży u stóp
Pali się fajka nocy, płoną węgielki słów.

To fragment poetyckiej piosenki Ostatniej Wieczerzy w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki z tekstem sądeckiego poety Wiesława Kolarza. Pierwsze słowa tego melancholijnego wiersza stały się z czasem tytułem cyklicznych spotkań z poezją, organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu. W niedzielę (18 lipca) impreza odbędzie się już po raz dwudziesty pierwszy na Plantach pod pomnikiem „Adasia”. Tym razem poświęcona będzie poezji Dra Jerzego Masiora, którą recytować będą: Dorota Kaczmarczyk, Katarzyna Kaczmarczyk, Monika Ślepiak, Wojciech Kaczor i Janusz Michalik. Gościnnie wystąpi również Karolina Michalik (śpiew, gitara).

WARTO WIEDZIEĆ:
Dr Jerzy Masior (1924-2003) lekarz, żeglarz, malarz, żołnierz Armii Krajowej, poeta, animator kultury, patriota, społecznik, który piastował wiele funkcji w mieście. Urodził się w Chodorowie pod Lwowem. Potem losy rzuciły go do Nowego Sącza, gdzie był uczniem Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Adama Mickiewicza.
Lata młodzieńcze spędził we Lwowie i tam zastała go II wojna światowa. Był żołnierzem Armii Krajowej, został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Obrony Lwowa, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.
Po wojnie rozpoczął studia na Akademii Medycznej we Wrocławiu i tam pozostał do 1962 r. jako asystent i współpracownik prof. Edwarda Szczeklika, a następnie objął stanowisko ordynatora oddziału wewnętrznego szpitala w Gorlicach.
W roku 1967 powrócił do Nowego Sącza i już do końca swego życia był wierny temu miastu. Dał się poznać jako wspaniały lekarz, niestrudzony społecznik, organizator i animator kultury. Jako lekarz długie lata pracował w lecznictwie kolejowym - tu miał plany budowy szpitala kolejowego w Nowym Sączu, potem utworzył spółdzielnię lekarską, kierował poradnią internistyczno – konsultacyjną oraz stworzył i kierował przez ponad 20 lat Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Kadr Medycznych w Nowym Sączu. Był również nauczycielem przedmiotów zawodowych w Liceum Medycznym w Nowym Sączu.
Przez wszystkie lata pobytu na Sądecczyźnie był aktywnym działaczem PTTK , gdzie zajmował się żeglarstwem piastując stanowisko komandora Yacht Clubu PTTK Beskid. Wybudował w Znamirowicach przystań dla żeglarzy z bazą noclegową i hangarami, która to przystań obecnie nosi jego imię.
Chętnie angażował się w wiele spraw związanych z miastem. Przez kilka kadencji był radnym Nowego Sącza. Marzyła mu się odbudowa naszego zamku. Obok pracy zawodowej Jerzy Masior prowadził bogatą działalność artystyczną. Pisał wiersze, książki, piosenki, wspomnienia, artykuły. Wydał kilka tomików poezji o tematyce sądeckiej
Za działalność na rzecz miasta Nowego Sącza został oznaczony Złotą Tarczą Herbową. Otrzymał również Order Przyjaznych Serc od Związku Sądeczan.
W 2004 roku w Nowym Sączu powołana została Fundacja im. Dra Jerzego Masiora, która wspiera talenty artystyczne. Staraniem Fundacji, Rada Miasta Nowego Sącza w 2006 roku nadała mostowi nad rzeką Łubinką w ciągu ulicy Tarnowskiej imię Dra Jerzego Masiora (źródło: jerzymasior.fundacjajm.pl)

(JB)
Fot. JB, kadr z filmu „Dla Sącza i Lwowa” Kazimierza J. Bihuna







Dziękujemy za przesłanie błędu