Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
02/12/2020 - 10:10

Zmarł ks. Jan Rybak. Przez wiele lat pracował w Limanowej i Gorlicach

W wieku 66 lat zmarł ksiądz Jan Rybak – proboszcz parafii pod wezwaniem św. Katarzyny w Oleśnie. Przez wiele lat jako wikariusz posługiwał w Limanowej - Sowlinach, Dobrej i Gorlicach. Pogrzeb zmarłego kapłana odbędzie się we czwartek (3 grudnia) w kościele parafialnym w Oleśnie.

Ks. Jan Rybak urodził się 25 grudnia 1954 roku w Bochni.  Pochodził z parafii Nowy Wiśnicz. W 1974 roku zdał egzamin maturalny i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu sześcioletnich studiów filozoficzno – teologicznych, 25 maja 1980 roku w tarnowskiej katedrze przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza.

Jako wikariusz pracował w Szczucinie, Limanowej – Sowlinach, Rzezawie, parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach, w Dobrej, Wojniczu i w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu.

2 marca 1995 roku został mianowany proboszczem parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Kiełkowie, gdzie pracował przez sześć lat. 18 sierpnia 2001 roku objął urząd proboszcza parafii św. Katarzyny w Oleśnie. Ponadto sprawował obowiązki wicedziekana dekanatu Dąbrowa Tarnowska, dekanalnego wizytatora nauki religii oraz duszpasterza nauczycieli i wychowawców w tymże dekanacie, dekanalnego referenta misyjnego w dekanacie Mielec – Południe, członka Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej oraz gminnego kapelana straży pożarnej dla powiatu Dąbrowa Tarnowska.

- W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1995 diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale. W roku 2010 został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Bochni – informuje ks. Łukasz Niepsuj, notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Śp. ks. Jan Rybak zmarł 1 grudnia. Pogrzeb zmarłego kapłana odbędzie się we czwartek (3 grudnia) w kościele parafialnym w Oleśnie. O godzinie 14 zostanie odprawiona msza święta, po której ciało ks. Jana Rybaka zostanie pochowane na miejscowym cmentarzu. (r.gajewski@sadeczanin.info Źr. Portal Diecezji Tarnowskiej, Fot. Parafia Olesno)Dziękujemy za przesłanie błędu