Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
25/10/2020 - 08:00

Zmarł ks. Stanisław Biernat. Jako wikariusz pracował w sądeckich parafiach

Niemal każdego dnia informujemy o śmierci kapłanów diecezji tarnowskiej. Dzisiaj do naszej redakcji dotarła kolejna smutna wiadomość. Nie żyje ks. Stanisław Biernat, który był emerytowanym proboszczem parafii Czarna. Przez wiele lat pracował jako wikariusz w parafii św. Kazimierza i parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Ks. Stanisław Biernat urodził się 28 października 1934 roku w Rzezawie. W 1952 roku zdał egzamin maturalny i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po kilku latach studiów filozoficzno – teologicznych, 29 września 1957 roku w tarnowskiej katedrze przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali. Następnie podjął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Zobacz też Nie żyje ks. Józef Grabowski. Przez kilka lat posługiwał na Sądecczyźnie

Jako wikariusz przez rok pracował w parafii Łukowica. Następnie duszpasterzował w Nowym Wiśniczu i Sędziszowie Małopolskim. Od 16 czerwca 1969 roku posługiwał w parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu, a następnie w parafii św. Małgorzaty.

25 stycznia 1974 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Czarnej. Ponadto sprawował obowiązki wicedziekana, dziekana i dekanalnego ojca duchownego dekanatu Dębica - Zachód. Urząd proboszcza pełnił przez trzydzieści lat, do 20 sierpnia 2004 roku, a następnie pozostał w tejże parafii jako rezydent. Od 11 lutego 2016 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

Zobacz też Nie żyje ks. Józef Puchała. Był kanonikiem sądeckiej kapituły

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską w 1976 roku otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w 1977 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. 25 marca 2010 roku został obdarzony godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.

Ks. Stanisław Biernat zmarł w sobotę 24 października. Jego pogrzeb odbędzie się we wtorek 27 października w Czarnej. O godzinie 11 w kościele parafialnym zostanie odprawiona msza za duszę zmarłego kapłana, po której jego ciało zostanie pochowane na miejscowym cmentarzu. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. Parafia Czarna, Źr. Portal Diecezji Tarnowskiej)







Dziękujemy za przesłanie błędu