Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
26/04/2022 - 13:05

ZSP Nawojowa zaprezentował się na Festiwalu Zawodów w Krakowie [ZDJĘCIA]

Na Festiwalu Zawodów w krakowskiej TAURON Arenie uczniowie klas podstawowych mogą zapoznać się z ofertami szkół z województwa małopolskiego. Wśród wyjątkowych placówek na targach pojawił się również Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa to jedna z dwóch placówek z terenu Małopolski (drugą jest placówka z Czernichowa, położonego na zachód od Krakowa), która ma w swojej ofercie kierunek związany z hodowlą koni i jeździectwem. Ten właśnie kierunek będzie szczególnie promowany na Festiwalu Zawodów na stoisku ZSP w Nawojowej.

Uczniowie i nauczyciele zaprezentują również kierunek technikum weterynarii. Można będzie zobaczyć sprzęt używany przez weterynarzy w pracy. Z takich narzędzi korzysta również młodzież w ZSP w Nawojowej.

- Jeśli chodzi o kierunek weterynarii, przyszli uczniowie mogą zobaczyć urządzenia, na których młodzież uczy się w naszej szkole: począwszy od USG, EKG jak i urządzenia do morfologii krwi. Uczniowie mogą sami zrobić odczynniki i obserwować je później pod mikroskopem, który będzie podłączony do telewizora – opisuje dyrektor nawojowskiej placówki, Michał Bulzak.

- Przywieźliśmy też ze sobą siodła, sprzęt jeździecki, autentyczne szkielety czy ruchome modele zwierząt – wymienia dyrektor. – W taki sposób prezentujemy kierunek technik hodowca koni. Chcieliśmy zabrać za sobą nasze cztery konie, ale nie było takiej możliwości – uśmiecha się dyrektor.

Ósmoklasistów zainteresowanych szkołami, w których można zdobyć zawód, oprowadzą uczniowie wybranych kierunków. Do Krakowa przyjechało pięcioro uczniów ZSP wraz z nauczycielami. Wśród nich jest Tatiana, która uwielbia konie. Swoją pasję połączyła z nauką w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej.

- Dowiadujemy się nie tylko w jaki sposób opiekować się i pielęgnować zwierzęta, ale też uczymy się jeździć na koniach, a nawet skakać przez przeszkody. Z tym zawodem wiążę swoją przyszłość, ale mam zamiar zdawać też maturę – wyjaśnia Tatiana.

Technikum daje możliwość przyuczenia się do zawodu, zdobycia konkretnych umiejętności, które ułatwiają start na rynku pracy. Nauka w technikum pozwala również rozwijać się naukowo i zdać maturę, która jest przepustką do dalszej edukacji na studiach.

- Z naszej analizy losów absolwentów wynika, że 90 procent uczniów, którzy opuszczają mury naszej szkoły bez problemu znajduje pracę – mówi dyrektor. – Obecność na tych targach to dla nas wielkie wyróżnienie. Cieszymy się, że spełniliśmy wszystkie kryteria, aby móc się tutaj zaprezentować.

Michał Bulzak ma nadzieję, że obecność nawojowskiej szkoły na Festiwalu Zawodów przyciągnie uczniów z różnych zakątków Małopolski. – W naszej szkole aktualnie uczy się młodzież z Wieliczki czy Tarnowa. Dysponujemy odnowionym internatem. Młodzież mieszka w kameralnych pokojach, maksymalnie trzyosobowych – dodaje dyrektor.

Na stoisku ZSP w Nawojowej ósmoklasistów czeka też słodka niespodzianka. Będą mogli spróbować ciasteczek przygotowanych przez uczniów technikum gastronomicznego. Świeża dostawa łakoci dotarła do Krakowa we wtorek rano.

O kierunku gastronomicznym opowie więcej Anna Wilk i jej podopieczni. Uczniowie przywieźli ze sobą puchary i wyróżnienia, które udało im się zdobyć w ostatnim czasie.

Tegoroczny Festiwal Zawodów w Małopolsce trwa 26 i 27 kwietnia. Odwiedzający mogą zobaczyć stoiska szkół od godziny 9:00 do 16:00. Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa z Nawojowej znajdziecie na Małej Hali TAURON Areny (ul. Stanisława Lema 7) na dziale leśnictwa i ochrony środowiska. (s.siwulska@sadecznin.info)

ZSP z Nawojowej na Festiwalu Zawodów w Krakowie
Na Festiwalu Zawodów w krakowskiej TAURON Arenie uczniowie klas podstawowych mogą zapoznać się z ofertami szkół branżowych z województwa małopolskiego. Wśród wyjątkowych placówek na targach pojawił się również Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej. (Fot. SS i Anna Wilk)

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu