Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
21/03/2016 - 06:30

O losach nowosądeckich Żydów w elitarnym ogólniaku

Do naszego liceum przybył historyk i przedstawiciel „Sądeckiego sztetlu”, Łukasz Połomski. Spotkanie z nim miało przybliżyć nam losy Żydów zamieszkujących niegdyś tereny Nowego Sącza.

Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchaliśmy historii pojawienia się Żydów w naszym mieście. Tym samym przemierzyliśmy wirtualny szlak związany z obecnością Żydów w Nowym Sączu. Prześledziliśmy także rozwój gospodarki i kultury dokonany za sprawą nacji semickiej. Dowiedzieliśmy się, że w okresie międzywojennym Żydzi stanowili 1/3 mieszkańców miasta, a dzięki cadykowi Chaimowi Halberstamowi, Nowy Sącz stał się ważnym ośrodkiem chasydyzmu. Żydzi pozostawili po sobie wspaniałą spuściznę w postaci synagog, kirkutów oraz bożnic. Przed wybuchem wojny wielu z nich angażowało się w życie polityczne oraz kulturalne miasta. Łukasz Połomski przybliżył nam również historię powstania getta w Nowym Sączu. Nie zabrakło wielu emocjonujących opowieści związanych z Holokaustem. Dodatkowo nasz gość, przygotował wiele zdjęć, które jego wypowiedź czyniły bardziej przejmującą.

Przybliżona została także osoba Markusa Lustiga, który jako jeden z nielicznych, cudem przeżył Holocaust.

 Pan Łukasz Połomski przywołał również ciekawe postaci Żydów, związanych z Nowym Sączem. Padły tu takie nazwiska jak: Samuel Maschler, Ameisen, Tenzer, Ringelblum. Prelegent opowiedział także o odmienności kulturowej i obyczajowej żydowskiej społeczności. Całość opowiedzianych nam historii dopełniły fotografie pochodzące z czasów wojny. Dzięki nim mogliśmy się przenieść do przeszłości i wyobrazić sobie dawne wydarzenia, rozgrywające się w naszej małej ojczyźnie, jaką jest Nowy Sącz.

Klaudia Hawryłko, uczennica Elitarnego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu







Dziękujemy za przesłanie błędu