Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
12/02/2016 - 10:40

Ortografia na ścianie. Gimnazjaliści przeciw językowi nienawiści

Grupa uczniów z klasy 2a Gimnazjum nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Nowym Sączu w ramach projektu „Młodzieżowi e-inspiratorzy”, chce przez sieć dzielić się pomysłem na promowanie poprawnej polszczyzny jako alternatywy dla języka pełnego agresji, który często pojawia się w sieci.

Gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach poświęconych m.in. konsekwencjom prawnym używania w sieci „języka nienawiści”, na których mieli możliwość konsultacji z adwokatem Agnieszką Błażowską. Wiedzą podzielili się z rówieśnikami w szkole. Wspólnie poszukali pomysłów, jak eliminować język nietolerancji pojawiający się w sieci i na murach budynków. Wpadli na pomysł, że na ścianie ich sali wykonają graffiti, za pomocą, którego będą promowali poprawną polszczyznę. Będzie to przykład dobrej praktyki. Do swoich działań zaprosili Mgr. Morsa.

Realizację pomysłu poprzedziły warsztaty prowadzone przez artystę, który zapoznał uczniów z różnymi rodzajami sztuki ulicznej. Prezentował sylwetki artystów uprawiających ten rodzaj twórczości.
W części praktycznej warsztatów gimnazjaliści poznali zasady wykonywania szablonów, posługiwania się sprayami. Tak przygotowani wykonali swoje projekty, odrysowali je na szablonach, wycieli i nadszedł czas na to, co najważniejsze - malowanie na ścianie. Wszyscy na to czekali z niecierpliwością. Wszystko odbyło się zgodnie z zasadami "rasowych grafficiarzy" wykonujących pracę grupową, każdy musiał malować, wzajemnie szanowali swoje prace, jedna osoba podpisuje wykonane dzieło. Na ścianie napisano słowa, które często sprawiają trudności ortograficzne czy też językowe np: poszedłem, jest napisane, włączyć, jabłko..., obok wyrazów pojawiły się ich "interpretacje obrazowe".

Opiekun młodzieży. nauczycielaka języka polskiego Alicja Gałęziowska powiedziała: "Realizacja takich działań to zaspokojenie ciekawości uczniów, ciekawości, która wynika z tego czym się interesują. Było to praktyczne zastosowanie wcześniej zdobytej wiedzy. Poczuli się gospodarzami swojej sali lekcyjnej. Świetna integracja zespołu klasowego, wzajemne poznanie się i oczywiście dobra zabawa. Jestem ciekawa, na jaki kolejny oryginalny pomysł wspólnych działań wpadną moi Uczniowie."
Realizatorzy podzielą się swoim pomysłem ortografii na ścianie, umieszczając w sieci zdjęcia i filmik dokumentujące pracę nad projektem.
Działania były częścią projektu „Młodzieżowi e-inspiratorzy”, realizowanego w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z funduszy EOG.
(s)

Ortografia na ścianie. Gimnazjaliści przeciw językowi nienawiści










Dziękujemy za przesłanie błędu