Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
10/03/2016 - 09:05

Uczą nowoczesnego patriotyzmu. Tym razem w II LO

W II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu odbyły się już drugie z kolei warsztaty Akademii Nowoczesnego Patriotyzm.

Podczas zajęć z młodzieżą z II LO odbyło spotkanie z radnym miasta Nowego Sącza Michałem Kądziołkiem, podczas którego otrzymali podstawowe informacje na temat funkcjonowania rady miasta oraz problemach z jakimi codziennie zmagają się radni. Następnie, po edukującym spotkaniu, nadszedł czas by przejść do praktycznych zajęć, podczas których młodzi mieli okazję by wziąć udział w symulacji „Miasto 2.0”. Jest to gra, w której uczestnicy dzielą się na dwie grupy, gdzie każda z nich wyłania swojego kandydata na prezydenta. Prezydenci wraz ze swoją grupą zostają zobligowani do przedstawienia swojej wizji na rozwój miasta, a następnie spotykają się, by przeprowadzić między sobą debatę. Po zakończonej debacie, uczniowie rozpoczynają głosowanie nad wyborem prezydenta, poprzez napisaniu na karteczce imienia oraz nazwiska i przekazania go do prowadzącego. Cała procedura ma charakter tajny, tak by osoby z grupy kandydata mogły oddać głos na innego. Po wyborach, zwycięscy rozpoczynają pracę nad budżetem, starając się zbalansować go w taki sposób, by przyniósł największy zysk oraz wzrost poparcia dla kandydata w następnej kadencji. Po ustaleniu budżetu, następuje nad nim głosowanie. Po udanym przegłosowaniu, kończy się kadencja, a punkty zostają przyznane przez specjalny program stworzony na potrzeby symulacji.

Serię spotkań w II Liceum prowadzi Przemysław Szot wraz z Maciejem Jabłońskim, którzy są przedstawicielami Klubu Jagiellońskiego – pomysłodawcę Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Jak sami podkreślają, planują rozszerzenie swojej działalność o kolejne szkoły, tak by móc coraz to bardziej aktywizować oraz edukować poprzez zabawę sądecką młodzież.

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu - jest projektem realizowanym przez Klub Jagielloński od 2009 r. (wcześniej pod nazwą Akademii Dojrzałych Obywateli). Ostatnia edycja Akademii (2014/2015) objęła swoim zasięgiem 13 województw, 120 szkół, czyli ponad 3600 uczniów!. Akademia polega na prowadzeniu w szkołach ponadgimnazjalnych cyklu całodniowych innowacyjnych symulacji oraz zajęć typu case study poświęconych polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra parlamentarna wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG) i systemowi samorządowemu (symulacje pracy gminy, samorządowe studia przypadków, spotkanie z przedstawicielem rady gminy) oraz zakłada zrealizowanie z uczniami projektu społecznego w myśl nowoczesnego patriotyzmu. Akademia wyrasta zatem z naszej pasji do politologii, nauk społecznych oraz działalności obywatelskiej, którą chcemy dzielić się z Wami. Drugą inspiracją jest przekonanie, że najlepiej uczyć „Wiedzy o społeczeństwie” poznając rzeczywiste mechanizmy rządzące życiem publicznym. Dlatego każde zajęcia opierają się na specjalnie przygotowanym przez nas scenariuszu, który pozwoli Wam nie tylko poznać teorię, ale przede wszystkim zrozumieć praktykę. Wierzymy, że dzięki Akademii nie tylko będziecie bardziej świadomymi obywatelami, ale przede wszystkim staniecie się nowoczesnymi patriotami, którzy wolą działać dla innych, niż pielęgnować „kult CV”.

(oprac. JB)
Źródło: Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu – Klub Jagielloński

Uczą nowoczesnego patriotyzmu. Tym razem w II LO


Dziękujemy za przesłanie błędu