Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
17/03/2016 - 03:55

Warto posłuchać o historii krynickiego uzdrowiska

W piątek, 18 marca o godz. 16 w Sanatorium „Abaton” przy ul. Cichej w Krynicy-Zdroju odbędzie się wykład popularnonaukowy pt. „Turystyka letnia i zimowa w Krynicy i okolicach. Czasy minione i obecne”. Prelekcję poprowadzi dr Sławomir Dorocki z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wykład jest adresowany zarówno do kuracjuszy, jak i do mieszkańców Krynicy-Zdroju.

Z końcem lutego Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie wraz z Biblioteką Publiczną w Krynicy-Zdroju oraz Uzdrowiskiem Krynica-Żegiestów S.A. rozpoczął realizację projektu U szczaw żelazistych. Obrazy z przeszłości uzdrowiskowej Krynicy. Projekt jest cyklem dziesięciu wykładów popularnonaukowych (jeden na miesiąc) i dyskusji traktujących o historii, geografii, geologii oraz tradycjach przyrodoleczniczych w dolinie Kryniczanki począwszy od XIX w. Rzeczona inicjatywa kierowana jest zarówno do gości kąpielowych, jak i mieszkańców Krynicy- Zdroju, w tym szczególnie do słuchaczy miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz innych osób zainteresowanych. Bezpłatne wykłady zostaną wygłoszone przez pracowników naukowych, doktorantów oraz specjalistów obeznanych z problematyką krynicką. Kierownictwo naukowe nad wzmiankowanym przedsięwzięciem sprawują dr hab. Bożena Płonka-Syroka, prof. UMW, prof. PAN z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz dr Sławomir Dorocki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Warto wspomnieć, że Pani Profesor jest powszechnie uznanym autorytetem w zakresie historii medycyny oraz europejskiej kultury uzdrowiskowej. Dla dra Sławomira Dorockiego Krynica pozostaje miejscem, w którym spędził dzieciństwo i młodość. Tematyce krynickiej poświęcił dotychczas kilka polsko i anglojęzycznych rozpraw naukowych.

 Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby poszczególne prelekcje przeprowadzono w sposób profesjonalny i zajmujący zarazem. Każde spotkanie będzie bogato ilustrowane materiałami fotograficznymi oraz dokumentami z epoki. Powyższy projekt stanowi dogodną okazję do promowania krynickiego dziedzictwa kulturowego i być może zorganizowania w przyszłości konferencji uzdrowiskowej w urokliwej dolinie Kryniczanki i Palenicy. Wykład inauguracyjny pt. Rozkwit i zmierzch. Zmienne koleje losu krynickiego zakładu przyrodoleczniczego (od końca XVIII w. do połowy XIX stulecia), autorstwa dra Dorockiego i Pawła Brzegowego odbył się 22 lutego w sali balowej Starego Domu Zdrojowego.

Sławomir  Dorocki







Dziękujemy za przesłanie błędu