Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
13/05/2022 - 11:05

Festiwal Winobrania i jubileuszowe święto Koronek. Znane festiwale w Kiskunság

Na obszarze Kiskunság odbywa się wiele kilkudniowych imprez dla publiczności.

W Kiskunhalas najsłynniejsze jest powitanie lata i Festiwal Winobrania. Koronki z Kiskunhalas, uznane za hungaricum – skarb narodowy, mają swoje osobne międzynarodowe spotkania i wystawy. Rozrywkę pełną różnorakich treści oferuje Festiwal Fehertone w Kunfehertó, Ciżba w Rynku w Kiskunmajsa, a w Kiskoros – miejscowe święto winobrania oraz Narodowe Dni Słowackie. 

Na początku czerwca główny plac miasta zaprasza i wita mieszkańców Kiskunhalas i gości. StreetFood Show na powitanie lata liczy na osoby zainteresowane gastronomią. Pracownicy Halasi Média és Kultúra Kft. oferują równocześnie weekendowe atrakcje na Miejski Dzień Dziecka. Na scenie muzycznej rozbrzmiewa program wykonawców miejscowych, a także szerzej znanych. Rodziny zaprasza się do gry miejskiej, różnych zabaw, na kolejkę i dmuchańce.

Festiwal Winobrania w Kiskunhalas jest obecnie organizowany przez Halasi Média és Kultúra Nonprofit Kft. oraz Fundację Dla Miasta. Impreza w drugi weekend września oferuje programy przez trzy dni. Każda generacja, od najmłodszych po tych w pięknym wieku, znajdzie coś według upodobań.

Obok wielkiej sceny przy głównym placu miasta na zainteresowanych czeka też dwór winny na ozdobnym podwórzu ratuszowym. Występują zespoły i wykonawcy miejscowi oraz tacy, którzy są znani w całym kraju, w najróżniejszych gatunkach od folkloru po muzykę popularną.

Widowiskowy korowód winobrania w sobotnie popołudnie od dziesięcioleci cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów. Przemarsz jest ubarwiany występami muzycznymi i tanecznymi. W pochodzie techniki w niedzielne popołudnie publiczność może podziwiać samochody, traktory, rowery i motocykle retro. Z powodu pandemii jedno święto nie odbyło się, w tym roku Festiwal Winobrania w Kiskunhalas odbędzie się po raz 43.

Koronki w Kiskunhalas świętują w tym roku jubileuszowe 120 urodziny, więc będzie możliwość spotkania z nimi i ich twórcami podczas okolicznościowych wydarzeń. Árpád Dékáni i Mária Markovits wymarzyli je w 1902 roku a następnie zrealizowali te wybitne dzieła węgierskiego rzemiosła, sławiącego Kiskunhalas.

Jubileusz ma przybrać godną oprawę. Planowane jest wydanie nowego albumu koronek, zgodnie z oczekiwaniami współczesności, kolorowo, reprezentacyjnie, skupiając się na stronie wizualnej.

Jak powiedziała Éva Rédei Szécsiné, dyrektorka Domu Koronek, jest też koncepcja wydania medalu pamiątkowego z napisem – 120 lat koronki w Kiskunhalas. Po jednej stronie będzie okrągła koronka, Kwiat Fantazji, zaprojektowana i wykonana przez Györgyi Berta Pajorné. Druga strona przedstawiać ma pomnik Árpáda Dékániego i Márii Markovits. Z wielką uwagą toczą się przygotowania do międzynarodowej wystawy koronek, gdzie gościem specjalnym będą koronki chorwackie.

Kiskunhalas nawiązał partnerskie stosunki z miastem Lepoglava w Chorwacji, zwanym również miastem koronek. Dzięki temu ich prace będą wystawione ze szczególną pieczą. Otwarcie ekspozycji planowane jest na 6 maja, będzie dostępna dla zwiedzających przez trzy tygodnie.

W nawiązaniu do tego wydarzenia ogłoszono konkurs projektowy pod tytułem „Koronki są częścią naszego ubioru”. Organizatorzy oczekują na koronki wykonane różnymi technikami, które czynią ubiór tradycyjny i nowoczesny czymś wyjątkowym i szczególnym, może to być np. kołnierz, żabot czy mankiety, ale przyjmują też zgłaszane całe ubrania, ozdobione koronką. Wszystkie prace konkursowe zostaną pokazane w galerii.

W Kunfehertó regionalnym programem wakacyjnym jest Festiwal Fehertone. Stopniowo stał się on znacznym wydarzeniem muzyki rozrywkowej w okolicy. Goście zaproszeni są w połowie lipca na teren zielony kąpieliska. Festiwal z roku na rok tworzył coraz dłuższą listę najznamienitszych krajowych wykonawców ku radości tysięcy amatorów muzyki. Z powodu koronawirusa organizatorzy wydarzenia byli zmuszeni do dwuletniej przerwy. 

Ciąg programowy Dni Kiskunmajsa, zwanych Ciżbą w Rynku, również sięga daleko w przeszłość. Po raz pierwszy zorganizowano je na 250 rocznicę ponownego zasiedlenia miasta. Termin święta dopasowano do odpustu w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Obok wielu programów muzycznych bogata jest oferta innych imprez kulturalnych. Prezentują się twórcy, związani z miastem. W Domu Regionalnym odwiedzający mogą poznać zbiory historyczne miejscowości.

W trakcie Święta Winobrania i Narodowych Dni Słowackich w Kiskőrös mieszkańcy miasta oraz przybyli z kraju i zagranicy goście podejmowani są atrakcjami programowymi, związanymi z tradycjami winnymi oraz ożywiającymi kulturę miejscowych Słowaków. Trzydniowa zabawa, odbywająca się wczesną jesienią, oferuje bogaty szereg programów.

Przy ustalaniu scenariusza organizatorzy zwracają uwagę na to, by obok licznych nowości także tradycje winiarskie zyskały należny im, odpowiednio zaakcentowany, wyraz. Planuje się, że w tym roku impreza będzie mieć miejsce od drugiego do czwartego września.

(Zdjęcia i tekst: László Pál)

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner węgierski
Nazwa medium: Halasmédia

www.halasmedia.hu
Wydawca: Halasi Média és Kultúra Nonprofit Kft.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu