Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
05/04/2022 - 11:50

Jak nasi bratankowie radzą sobie z koronawirusem? Mieli podobne problemy jak my

Władze samorządowe Kiskunhalas od pierwszych chwil starały się uczynić wszystko, co możliwe, by mieszkańcy w mniejszym stopniu odczuwali niedogodności sytuacji epidemicznej. Ponowne wprowadzenie edukacji online stanowiło nowe wyzwanie, a dzieci, które otrzymywały posiłek obiadowy, dostawały je do domu. Do tych, którzy nie dysponowali odpowiednim sprzętem cyfrowym, straż polowa osobiście dowoziła potrzebne materiały do nauczania. Ważna rola przypadła także samorządowi narodowości cygańskiej.

Budżet
Kiskunhalas również odczuł skutki koronawirusa. Wewnątrz budżetu konieczne było przegrupowywanie środków na finansowanie ochrony przed epidemią, decyzje ratusza były zharmonizowane z krokami rządu. Jednym z nich było zlikwidowanie opłat parkingowych na terenach publicznych. Ponieważ w mieście od lat parkowanie jest bezpłatne, z limitem dwugodzinnym, dlatego burmistrz Robert Fulop podjął decyzję o skasowaniu limitu terminowego na czas zagrożenia.

Burmistrz podejmował decyzje samodzielnie, gdyż Rada nie miała możliwości odbywania posiedzeń. Równocześnie jednak w każdym istotnym, dotyczącym budżetu, temacie zwracał się o zaopiniowanie do specjalistów ratuszowych i pozostałych radnych. Koronawirus odcisnął również piętno na handlu. Spadły obroty sklepów, dlatego miasto zastosowało ulgi w opłatach dzierżawnych dla przedsiębiorców. W czasie zagrożenia samorząd nie zastosował także podwyżki stawek podatków lokalnych.

Higiena, ochrona epidemiologiczna
Oddzielny temat stanowił krąg zagadnień, związanych z higieną. Kiedy wprowadzono obowiązek używania masek ochronnych, miasto zdecydowało, że zapewni te środki ochrony w każdym gospodarstwie domowym. W celu ich uszycia doszło do umowy społecznej, między innymi z udziałem miejscowego centrum kształcenia zawodowego. Maseczki dostarczono do wszystkich rodzin. Miejska spółka Varosgazda Zrt. wykonywała regularne odkażania miejskich terenów publicznych. Koszty wziął na siebie samorząd.

Oświata
Wprowadzenie nauczania online stanowiło dodatkowe zadanie dla szkół i samorządu. Ponieważ uczniowie korzystają z wyżywienia miejskiego, dlatego należało rozwiązać kwestię dostarczania obiadów do każdego, kto zgłosił zapotrzebowanie. Nie było wystarczającej ilości środków transportu, by w każde miejsce dojechał ciepły posiłek. W ślad za ofertami ze strony przedsiębiorców, instytucji i klubów sportowych liczni wolontariusze pomagali rozwozić posiłki.

Kłopoty były też takie, że nie wszystkie dzieci miały do dyspozycji odpowiedni sprzęt informatyczny. Nie mogły więc brać udziału w kształceniu zdalnym. Znaleziono i na to sposób. Szkoły drukowały materiały do nauki, szkice lekcji, które straż polowa, administracja odległych gospodarstw, dostarczała dzieciom. W wielu instytucjach powstała możliwość wypożyczenia sprzętu potrzebującym. Przykładne było również podejście wolontariuszy. Trafili się tacy, którzy proponowali robienie zakupów osobom starszym, zgłosiła się też firma, która mogła świadczyć dostawy do domów. Po zakończeniu nauki online dzieci otrzymały możliwość uczestnictwa w zajęciach wyrównujących zaległości.

Zadania narodowościowe
Narodowość cygańska stanowi niemal 10 procent ludności Kiskunhalas. Ta mniejszość dysponuje własnym samorządem, dla którego załatwianie spraw związanych z epidemią stanowiło dodatkowe wyzwanie. Wśród mieszkańców nie było wystarczającej ilości środków dezynfekcyjnych ani masek. Przedstawiciele samorządu dotarli do każdej rodziny, zasięgając informacji. Rozdano setki litrów środków odkażających i maseczek ochronnych, ulice były regularnie dezynfekowane. Kiedy zaistniała możliwość przyjęcia szczepionek, udzielono mieszkańcom pomocy w rejestracji. W Domu Narodowym Cygańskim im. Laszló Rostasa otwarto punkt rejestracyjny, gdzie każdy zgłaszający się otrzymał pomoc w celu przyjęcia szczepień ochronnych. (Levente Jáger)

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner węgierski
Nazwa medium: Halasmédia

www.halasmedia.hu
Wydawca: Halasi Média és Kultúra Nonprofit Kft.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu