Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
29/05/2022 - 10:30

Miasto może się poszczycić wieloma autorami, od XVI wieku, aż do współczesności

Julianna Zsigray, Alajos Kannas, Miklós Zelei, Aron Szilady – to pochodzący z Kiskunhalas autorzy, których działalność pisarska miała zasięg szerszy, niż tylko w małej ojczyźnie. Zyskali sławę ogólnokrajową i uznanie za granicami, ich dzieła są do dzisiaj wertowane chętnie przez bibliofili.

Współcześnie Muzeum im. Janosa Thormy w Kiskunhalas i członkowie Koła Literackiego im. Attili Józsefa troszczą się o to, żeby czytelnicy nie pozostali bez książek. Natomiast spółka Halasi Media i Kultura od 35 lat wydaje gazetę miasta i regionu – Halasi Tukor.

Przeszłość
W ostatnich dwustu latach w historii Kiskunhalas było wielu pisarzy, którymi może się szczycić nie tylko miasto.

Aron Szilady najbardziej znany był jako językoznawca, historyk literatury i pastor protestancki, jednak znacząca jest jego spuścizna literacka w postaci licznych przekładów. Stał się jednym z najbardziej znaczących badaczy dawnej literatury węgierskiej, z jego nazwiskiem wiąże się wydanie dzieł wielu pisarzy XVI wieku, jak np. Sebestyen Lantos Tinódi, Peter Selymes Ilosvai, Balint Balassi. Wspólnie z Sandorem Szilagyim i Ferencem Salamonem wydał dziewięć tomów Archiwum Epoki Turecko-Węgierskiej.

W drugiej dekadzie dwudziestego wieku urodził się Alajos Kannas, który działał w literaturze w Austrii i Stanach Zjednoczonych. Najbardziej znanym dziełem jest 56 wierszy o 1956 roku pt. „Okopcone kamienie”.

Julianna Zsigray co prawda nie urodziła się w Kiskunhalas, ale ostatnie lata życia związała z miastem. Najznamienitsze dzieło to „Pałac przy Sugar ut”, powieść o życiu kompozytora Ferenca Erkela.

Miklós Zellei poprzez swoje utwory stał się osobowością współczesnej literatury węgierskiej. W uznaniu zasług wyróżniony został nagrodą Pro Literatura oraz Krzyżem Rycerskim Węgierskiego Orderu Zasługi. W pozycjach, pisanych wspólnie z Ferencem L. Gazsó w ostatnich latach socjalizmu, zwracał uwagę na nadużycia systemowe. Dla Kiskunhalas ważnym dziełem jest „Halasi norma”, w którym autor Istvan Nagy-Szeder opisał wyjątkowe w historii Węgier referendum lokalne.

Współczesność
W XXI wieku w Kiskunhalas również obecni są aktywni twórcy. Krąg literacki im. Józsefa Attili składa się z zapalonych amatorów, kochających wiersze, poezję i literaturę. Utwory wydawane są nakładem prywatnym, regularnie pojawiają się także w węgierskich czasopismach literackich.

W niedalekiej przeszłości ukazał się tom wspomnień Mariki Ferencne Kis. Przemyślenia starszej pani, zapisane w kratkowanym zeszycie dzięki entuzjazmowi czytelnika i sponsorom zobaczyły światło dzienne pod tytułem „Tanyasorsról” [O wiejskim losie].

Istvan Robotka przez długie lata pracował jako dziennikarz. Wydał dwa tomy, obrazujące najważniejsze wydarzenia jego życia w zwierciadle wydarzeń epoki.

Wydawcy
Muzeum im. Janosa Thormy słynie nie tylko z wyjątkowej kolekcji. Aurel Szakal, dyrektor instytucji, dba o coroczne wydawanie pozycji książkowych. Jest w nich miejsce dla studiów i esejów. Opracowane zostały dzieje miasta od początków aż do schyłku XX wieku. Wydano almanach ze stowarzyszeniami, osobistościami, ciekawymi historiami.

Na światło dzienne wyszedł album sportu Kiskunhalas pod tytułem „Hajra, Halas!”, przedstawiający historię tutejszych dziedzin sportu i klubów, zainteresowani mogą przeczytać wywiady z wybitnymi sportowcami.

Pojawiły się książki o Janoszu Thormie, malarzu z Nagybanya, o artystce Violi Berki i Aronie Sziladym. Spółka Halasi Media i Kultura poza organizacją imprez utrzymuje, działającą od trzydziestu lat Halas TV, a także od 35 lat wydaje tygodnik „Halasi Tukor” – lokalne czasopismo. (Levente Jager) 

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner węgierski
Nazwa medium: Halasmédia

www.halasmedia.hu
Wydawca: Halasi Média és Kultúra Nonprofit Kft.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu