Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
11/07/2022 - 10:20

Na piaszczystej wyżynie pomiędzy Dunajcem a Cisą leży miasto Kiskunhalas

Kiskunhalas jest czwartym pod względem liczby ludności miastem komitatu Bács-Kiskun, leży na najwyższej części wyżyny piaskowej Homokhátság. Już w latach pięćdziesiątych, w czasach przed zmianą systemu, był ośrodkiem powiatowym. Centralna pozycja nie uległa zmianie po ponownym wprowadzeniu systemu powiatów od 1 stycznia 2013 roku.

Nasz komitat jest największy
Komitat Bács-Kiskun jest jednostką podziału administracyjnego, położoną na południu Niziny Węgierskiej. Jest największy na Węgrzech, jego powierzchnia to 8845,12 km kw., jedna dwunasta całego kraju. Liczba ludności według danych z 2021 r. to 500 tysięcy, gęstość zaludnienia wynosi 56 osób na km kw.

Region leży pomiędzy Cisą i Dunajem. Od północy graniczy z Pesztem, od wschodu z komitatami Jász-Nagykun-Szolnok i Csongrád-Csanád, od południa z Serbią i Chorwacją zaś od zachodu z komitatami Baranya, Tolna i Fejér.

Stolica to Kecskemét, w komitacie sa dwa miasta na prawach wojewódzkich (Kecskemét i Baja) oraz 20 innych miast.

Historia powiatu
Na obszarze powstałego w trakcie porządkowania podziału administracyjnego komitatu Bács-Kiskun od 1 lutego 1950 roku znajdowało się 9 powiatów (z władzami w Bácsalmás, Baja, Dunavecse, Jánoshalma, Kalocsa, Kecskemét, Kiskőrös, Kiskunfélegyháza i Kunszentmiklós).

Od 1 czerwca zlikwidowany został powiat Jánoshalma i z grubsza na jego terenie powstał powiat Kiskunhalas. Po wprowadzeniu systemu rad narodowych komitat składał się więc z dziewięciu powiatów (Bácsalmás, Baja, Dunavecse, Kiskunhalas, Kalocsa, Kecskemét, Kiskőrös, Kiskunfélegyháza i Kunszentmiklós). Następnie w okresie do 1983 roku zniknęły 4 powiaty: w 1956 roku Kunszentmiklós wtopiony w powiat Dunavecse, Bácsalmás w 1962 roku rozdzielony pomiędzy Baja i Kiskunhalas, natomiast w 1970 roku Dunavecse rozdzielono między Kalocsę i Kecskemet a Kiskunfélegyházę – między Kecskemet i Koskunhalas.

Przed likwidacją powiatów w 1983 roku do komitatu Bács-Kiskun należało pięć powiatów: Baja, Kalocsa, Kecskemét, Kiskőrös i Kiskunhalas. W 1984 roku wszedł w życie nowy system i podział administracyjny, powiaty uległy likwidacji. W nowym porządku każde miasto komitatu zostało ośrodkiem aglomeracyjnym.

Powiaty powstałe na nowo
W nowym podziale administracyjnym od 1 stycznia 2013 roku komitaty podzielono na powiaty (od sześciu do osiemnastu na region, łącznie 175 powiatów).

W powiecie Kiskunhalas znajdują się dwa miasta – Kiskunhalas i Tompa, oraz siedem gmin - Balotaszállás, Harkakötöny, Kelebia, Kisszállás, Kunfehértó, Pirtó i Zsana. Oznacza to, że Urząd Powiatowy i tzw. Okno Rządowe działają na terenie miasta.

W ich ramach działają wydziały: administracyjny i spraw opiekuńczych, bezpieczeństwa sieci spożywczych i weterynarii, sanitarno-epidemiologiczny oraz rządowy. Tu można załatwić m.in. wymianę i wznowienie dokumentów, tu należy się zwracać w kwestiach, związanych z pracą. Kiskunhalas jest równocześnie stolicą mikroregionalną.

Miasto pośrodku komitatu
Kiskunhalas leży w najwyższej części piaszczystej wyżyny pomiędzy Dunajem a Cisą, 148 km na południe od Budapesztu, 63 km na południowy zachód od stolicy komitatu – Kecskemet. Najbliższe miasto położone za granicą to Subotica w Wojwodinie (Serbii), 45 km na południe.

Jest czwartym najludniejszym miastem komitatu, liczba mieszkańców wynosi 27 tysięcy. Mieszkańcy zdeklarowali się jako: 86,8 proc. Węgrzy, 5,5 proc. Cyganie, 1,3 proc. Niemcy, 0,2 proc. Serbowie (12,6 proc. nie złożyło deklaracji, z powodu podwójnej identyfikacji suma może być większa niż 100 procent).

Podział wyznaniowy był następujący: 38,4 proc. rzymscy katolicy, 10,4 proc. kalwini, 1 proc. luteranie, grekokatolicy 0,1 proc., izraelici 0,1 proc., nie należy do grup wyznaniowych 19,6 proc. (28,8 proc. nie złożyło deklaracji).

Miasto jest także centrum opieki zdrowotnej, Szpital im. Semmelweisa obejmuje opieką 130 tysięcy pacjentów. Oddział zakaźny przyjmuje chorych z terenu całego komitatu. W czasie niedawnej epidemii koronawirusa funkcjonował tu największy mobilny szpital epidemiczny w kraju. (Jáger Levente foto: Jáger Levente, Vercz András)

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner węgierski
Nazwa medium: Halasmédia

www.halasmedia.hu
Wydawca: Halasi Média és Kultúra Nonprofit Kft.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu