Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
28/05/2022 - 11:15

Na tę drogę przyda się miesięczny urlop, dobra kondycja i nerwy ze stali

Turystykę w Svidníku rozsławiła przede wszystkim Droga Bohaterów Słowackiego Powstania Narodowego (SNP)

Chyba najbardziej popularnym szlakiem turystycznym w Svidníku jest Droga Bohaterów Słowackiego Powstania Narodowego (słow. Cesta hrdinov SNP), która prowadzi przez całą Słowację aż do zamku Devín, a zaczyna się właśnie na Przełęczy Dukielskiej.

Jest to najdłuższa droga na Słowacji, która osiąga łącznie około 770 km i prowadzi przez miejsca, które odegrały ważną rolę podczas Słowackiego Powstania Narodowego w latach 1944–1945. Aby ją pokonać przyda się nie tylko urlop na cały miesiąc, ale także dobra kondycja i nerwy ze stali. Droga SNP prowadzi bowiem czerwonym szlakiem turystycznym, zwłaszcza grzbietami gór, ale także przez łąki, miasteczka i wsie. Idzie się nią w każdą pogodę, a po drodze nocuje się w schroniskach.

Najnowsze schronisko o niekonwencjonalnym wyglądzie w Svidníku powstało dopiero niedawno, nad starym wyciągiem narciarskim. Jego wyjątkowość polega na tym, że rozlega się z niego panoramiczny widok, a także to, że zostało zaprojektowane razem z wieżą widokową. Najszybciej można się do niego dostać właśnie dawnym wyciągiem. Doskonałym punktem wyjściowym może być ulica Sovietskych hrdinov, a cała trasa do schroniska zajmuje około pół godziny.

Atrakcyjne pod względem turystycznym jest również wyjście na górę Baňa o wysokości 526 m n.p.m., na którą można wybrać się po dłuższej, ok. 20 km trasie ze Svidníka zielonym szlakiem turystycznym lub krótszą drogą np. z miejscowości o takiej samej nazwie, idąc szlakiem niebieskim. Droga zajmuje ok. 1:45 godz.

Można rozpocząć trasę również w bardziej odległych miejscowościach, np. Šarišský Štiavnik. Ze szczytu ukaże się widok nie tylko na miasto Svidník, lecz także na wzgórza Slanské i Vihorlatské, pas górski Čergov oraz wyżynę Laborecká vrchovina. Żeby wycieczka była jeszcze bardziej wyjątkowa, można przenocować w schronisku znajdującym się na tym wzgórzu.

Czerwonym szlakiem turystycznym można wyruszyć ze Svidníka na szczyt Čierna hora, na którym znajduje się wieża widokowa, przypominająca ambonę myśliwską. Cała trasa z przewyższeniem około 440 m n.p.m., która jest częścią długodystansowego szlaku turystycznego E8 Drogi Bohaterów SNP, zajmuje około 2:30 godz.

Jeśli chcecie wybrać się na krótszą wycieczkę, jako cel można wybrać szczyt Ostrý vrch, który znajduje się mniej więcej w połowie trasy na Čierną horę. Droga tam zajmie około 1:40 godz. Ciekawym faktem dotyczącym tej trasy jest to, że na wysokości około 600 metrów znajduje się grób nieznanego żołnierza z pierwszej wojny światowej.

Drogą bohaterów SNP można wybrać się również w innym kierunku do miejscowości Nižná Jedľová, gdzie z czerwonego szlaku turystycznego należy przejść na niebieski, a następnie przejść na szczyt Rohuľa (595 m n.p.m.). Piesza trasa ze Svidníka na sam szczyt zajmuje około 1:30 godz.

Nagrodą będzie widok z wieży znajdującej się na Pogórzu Ondawskim w miejscu dawnych wież pomiarowych. Można także przedłużyć wycieczkę o kolejne dni i kontynuować trasę np. do przełęczy Vápenické sedlo, nocując w pobliskim schronisku.

Niewymagający historyczny spacer można odbyć do Údolia smrti (pol. Dolina Śmierci), gdzie znajduje się osiem czołgów wojskowych. Symbolizują one najcięższe walki, które toczyły się w tej okolicy podczas operacji Karpacko-Dukielskiej w czasie drugiej wojny światowej. Nowością jest wieża widokowa w kształcie pocisku, która pojawiła się tu dopiero w zeszłym roku, niedaleko pokaźnych rozmiarów napisu „Údolie smrti”. Napis jest widoczny już z daleka, a więc nie sposób się tu zgubić.

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner słowacki
Nazwa medium: Týždenník Dukla

www.e-dukla.sk  
Wydawca: KORONA Dukla s.r.o.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu