Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
15/03/2022 - 12:45

Pięćdziesięcioletnie bloki wciąż w cenie. Ile zapłacimy za lokal na Słowacji?

Mieszkania, domy, działki. W Svidníku kupuje się wszystko. Pierwszy blok panelowy zatwierdzono w mieście w 1971 roku.

Pierwszy blok mieszkalny wybudowano przy ulicy Duchnovičovej z oznaczeniem A1-68, czyli 68 jednostek mieszkaniowych. - Był też pierwszym, w którym była winda. Nie jeden Svidníčanin pamięta, jak wieczorami „po cichaczu chodził pojeździć windą - powiedział agent nieruchomości Michal Farkaš.

W mieście i w okolicy popyt napędza ofertę. - Niektórzy klienci preferują budynki z cegły z tego powodu, że istnieje możliwość zmiany ich układu, a dzięki temu uzyskanie zupełnie nowego wyglądu mieszkania.

Minusem mieszkań murowanych jest to, że są one starsze i nie ma w nich windy. Inni klienci szukają mieszkań w budynkach wielopłytowych, które są nowsze i mają windę. Mieszkanie z płyt, czy z cegły – każde ma swoje wady i zalety. Największe różnice dotyczą właściwości termoizolacyjnych.

W zabudowie wielopłytowej dźwięk roznosi się głównie między piętrami, a w budynkach murowanych między mieszkaniami na poszczególnych piętrach. Większych zmian układu można dokonać tylko w budynkach z cegły. Ale i gwóźdź można wbić tylko w budynkach murowanych. W blokach z płyt przyda się do tej czynności wiertarka udarowa. Każdemu pasuje co innego - twierdzi Farkaš.

Okres użytkowania zabudowy wielopłytowej szacuje się na ok. 60-80 lat. - Niemniej już teraz wiadomo, że po wymianie przewodów wewnętrznych, renowacji elewacji, wykonaniu ocieplenia i w przypadku standardowego użytkowania ten czas się wydłuży.

W Svidníku budynki wielopłytowe, jak również starsze bloki murowane, są w bardzo dobrym stanie. Tak więc o żadnej likwidacji, czy całkowitej przebudowie na razie nikt nie myśli. Czeka nas to dopiero za około 30-50 lat - powiedział agent nieruchomości.

Banki w Svidníku w tej chwili nie mają problemów z ustanowieniem hipoteki na mieszkaniach. - Nie mają żadnych ograniczeń. Nawet firmy ubezpieczeniowe są gotowe ubezpieczyć starsze bloki. Rok temu proponowały ubezpieczenie na budynki nie starsze niż 100 lat, a dziś są skłonne ubezpieczać budynki, które mają nawet do 150 lat. Dla nas jest to znak, że nasze bloki wytrzymają jeszcze przez jakiś czas - dodał Farkaš. (ver)

CENY NIERUCHOMOŚCI:

  • Cena jednopokojowego mieszkania bez remontu: ok. 37 tysięcy euro
  • 2-pokojowe wyremontowane mieszkanie – 78 tysięcy euro
  • 2-pokojowe mieszkanie z balkonem – 68 tysięcy euro
  • 3-pokojowe mieszkanie – 85 tysięcy euro
  • działka budowlana – 10 arów – 30 tysięcy euro
  • dom – 85 tysięcy euro

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner słowacki
Nazwa medium: Týždenník Dukla

www.e-dukla.sk  
Wydawca: KORONA Dukla s.r.o.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Lata 70. i pierwsze gigantyczne bloki. Imponujące konstrukcje z dawnych lat
Pierwszy blok panelowy zatwierdzono w Svidníku w 1971 roku. Pierwszy blok mieszkalny wybudowano przy ulicy Duchnovičovej z oznaczeniem A1-68, czyli 68 jednostek mieszkaniowych. - Był też pierwszym, w którym była winda. Nie jeden Svidníčanin pamięta, jak wieczorami po cichaczu szedł pojeździć windą - powiedział agent nieruchomości Michal Farkaš.


Dziękujemy za przesłanie błędu