Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
29/05/2022 - 10:50

Przyjaźnie i związki ponad granicami. Łączy ich sportowa pasja

Kontakt Kiskunhalas z ośmioma miastami partnerskimi jest utrzymywany nie tylko na poziomie delegacji władz miejskich, lecz także dzięki związkom sportowym i relacjom towarzyskim.

Obok wzajemnego uczestnictwa w uroczystościach święta miasta w Kanjizy w Serbii odbywają się mityngi sportowe, z Suboticą dwa razy w roku łączy nas rajd rowerowy. Seniorzy – piłkarze ręczni utrzymują kontakty z Odorheiu Secuiesc w Siedmiogrodzie, mecze rozgrywane są corocznie tam i na Węgrzech.

Łotewskie Aizkraukle, Hódmezovasarhely, niemieckie Kronach, chorwacka Lepoglava, Kanjiza z Wojwodiny, polski Nowy Sącz, siedmiogrodzki Św. Jerzy z Sepes i Subotica z Serbii podtrzymują oficjalne kontakty partnerskie z Kiskunhalas.

Oznacza to tyle, że każdego roku oficjalne delegacje podróżują z okazji uroczystości Dni Miasta. Jest wówczas możliwość zaprezentowania, także poza granicami, zespołów artystycznych, stowarzyszeń, lokalnych wyrobów i przedsiębiorców.

Koronka z Kiskunhalas, miejskie „hungaricum”, żyje własnym życiem, wielokrotnie prezentowana była także poza miastami partnerskimi jako arcydzieło rzemiosła artystycznego. Koronka odwiedziła już Stany Zjednoczone, Japonię i Francję.

Przedsiębiorcy z Kiskunhalas wielokrotnie wystawiali się na ekspozycjach w Siedmiogrodzie i na wysoko notowanych targach Subotica Expo. Aktywność życia sportowego miasta sięga poza granice.

Drużyny piłki nożnej i ręcznej są stałymi uczestnikami międzynarodowych turniejów w Siedmiogrodzie i Wojwodinie, tamtejsze reprezentacje zaś chętnie przyjeżdżają do Kiskunhalas na Puchar Rakoczego, turniej piłkarski szkół średnich o wieloletnich tradycjach a także na Puchar im. Bibó w piłce ręcznej.

Przez wiele lat regularnie odbywał się Dzień Sportu Miast Partnerskich, w ramach którego Kanjiza i Kiskunhalas mierzyły siły w wielu dyscyplinach. Członkinie Stowarzyszenia „Stare Kurczaki” z Kiskunhalas utrzymują ścisłe kontakty sportowe z seniorkami ze Św. Jerzego z Sepes. Każdego roku organizują mecze w swoich miastach, przy okazji spędzając razem po kilka dni.

Szkoła Podstawowa im. Fazekasa jeszcze na początku lat dwutysięcznych zainicjowała regionalny turniej gimnastyczny. Puchar Dunaj-Koros-Maros-Cisa stał się popularny poprzez kolejne rundy, odbywające się w Kiskunhalas, Serbii i Rumunii.

Już dziesięcioletnią historią szczyci się rowerowy rajd przyjaźni Kiskunhalas – Subotica. Przy tej okazji rokrocznie pod koniec sierpnia blisko dwustu kolarzy z Kiskunhalas jedzie do stolicy Wojwodiny i z powrotem. Program jest od lat realizowany ze wsparciem ministerialnym.

Tradycją stało się również i to, że rowerzyści serbscy oczekują na granicy i razem z Węgrami wjeżdżają na główny plac miasta. Jeszcze jedną cechą specyficzną imprezy jest przyłączanie się do przejazdu cyklistów z innych okolicznych miast węgierskich.

Mieszkańcy Suboticy organizują rajd rowerowy w maju, na Dzień Miasta Kiskunhalas. Przyłączają się do nich wtedy kierowcy samochodów zabytkowych. Przy tej okazji Róbert Fulop, burmistrz Kiskunhalas, podejmuje gości.

Stowarzyszenie Samochodów Retro im. Andrasa Kantora jest w stałym kontakcie z organizacją serbską o podobnym profilu zainteresowań. Bez samochodów i motocykli z Wojwodiny trudno już sobie wyobrazić międzynarodowe spotkanie pojazdów retro, odbywające się już od 25 lat w Kiskunhalas. Instytucje oświatowe w mieście utrzymują przyjacielskie kontakty ze szkołami węgierskimi zza granic kraju. (Levente Jáger)

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner węgierski
Nazwa medium: Halasmédia

www.halasmedia.hu
Wydawca: Halasi Média és Kultúra Nonprofit Kft.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu