Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
05/04/2022 - 14:10

Ślady wojny na Słowacji. Te miejsca koniecznie trzeba zwiedzić [ZDJĘCIA]

Słowacki region przypomina o wielkich cierpieniach podczas wojny. Kraj pod Duklą był poddany ciężkim próbom i naznaczony ogromnym przelewem krwi. Od granic z Polską aż do Svidníka znajduje się tu całe mnóstwo pomników, czołgów i cmentarzy, upamiętniających ofiarowane życia poległych. Pomniki upamiętniają obie wojny światowe.

- Dobrym pomysłem, szczególnie na rodzinne wyjazdy z dziećmi, są miejsca walk w czasie obydwu wojen światowych na północnym wschodzie Słowacji. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą sobie tu dosłownie dotknąć czołgów, dział, samolotów i sprzętu wojskowego, zajrzeć do bunkrów i spojrzeć na pola bitew od góry, czy zobaczyć miejsca spoczynku tysięcy zmarłych. To wszystko otoczone jest nietkniętą przyrodą z dobrze oznakowanymi szlakami turystycznymi, miejscami do odpoczynku i rozłożenia grilla. Dostępne są również zabytki UNESCO - zaprasza Radomír Jančošek, dyrektor regionalnej organizacji turystycznej “ŠARIŠ” - Bardejow.

Dzięki śladom pierwszej i drugiej wojny światowej w tym regionie można wspomnieniami powrócić do grozy wojny. - Jest to jeden z niewielu regionów na Słowacji, w których miały miejsce operacje wojskowe podczas pierwszej wojny światowej. Walka o Karpaty skoncentrowała się także na jego dalekim północnym wschodzie. W trudnych warunkach naturalnych tu straciły życie setki żołnierzy biorących udział w konflikcie (Słowacy, Czesi, Niemcy, Austriacy, Węgrzy, Rosjanie, Ukraińcy). Te ziemie stały się miejscem cierpień również 30 lat później, kiedy odbyła się tutaj operacja karpacko-dukielska – jedna z najtrudniejszych operacji wojskowych na terenach górskich podczas II wojny światowej - powiedział Jančošek. (ver)

Co można zwiedzić w kraju pod Duklą? 

Trasa: Svidník – Wojenne muzeum historyczne 
Dokumentuje pewien rozdział historii wojny. Mieści się w budynku przypominającym kształtem minę przeciwczołgową, ponieważ przedstawiona w nim ekspozycja jest ciekawym świadectwem przebiegu operacji karpacko-dukielskiej w 1944 roku. Szacowany czas zwiedzania: 1 godzina.

Cmentarz wojenny Svidník II 
Miejsce pamięci o wielkiej wartości kulturowej i historycznej, upamiętniające ofiary I wojny światowej. Szacowany czas zwiedzania: 15 minut. 

Muzeum Kultury Ukraińskiej – skansen
Na terytorium o powierzchni 11 hektarów można zapoznać się z kulturalno-historycznym, politycznym i społecznym rozwojem Rusinów i Ukraińców na Słowacji od czasów najbardziej odległych do współczesności. Szacowany czas zwiedzania: 1 godzina.

Galeria Dezidera Milly’ego 
Galeria jest jedną z wystaw Muzeum Kultury Ukraińskiej, która prezentuje rozwój sztuk plastycznych Rusinów i Ukraińców od XVI wieku do współczesności. Szacowany czas zwiedzania: 1 godzina.

Ladomirová – Greckokatolicka drewniana Cerkiew św. Michała Archanioła (UNESCO)
Do wybudowania tej wyjątkowej świątyni w 1742 roku nie został użyty ani jeden metalowy gwóźdź. Zalicza się do najbardziej reprezentatywnych kościołów obrządku wschodniego po słowackiej stronie Karpat, i jest zapisana na listę UNESCO. Szacowany czas zwiedzania: 30 minut.

Wodny Świat Svidník (obecnie zamknięty z powodu pandemii)
Odpocząć po całym dniu zwiedzania można w nowoczesnym parku wodnym i na kąpielisku w Svidníku. Są tam baseny zewnętrzne i kryte, oraz centrum wellness. Szacowany czas zwiedzania: 3 godziny.

Dolina śmierci
Jest częścią przyrodniego kompleksu dukielskiego pola bitwy, który znajduje się między wsiami Kapišová, Kružlová i Nižná Písaná. Szacowany czas zwiedzania: 1 godzina.

Hunkovce
Wojenny cmentarz żołnierzy niemieckich w Hunkovcach pochodzi z czasów II wojny światowej. Pochowano tu prawie 3100 żołnierzy niemieckich, którzy zginęli podczas operacji karpacko-dukielskiej. Szacowany czas zwiedzania: 15 minut.

Greckokatolicka Cerkiew Opieki Najświętszej Maryi Panny
Cerkiew jest narodowym zabytkiem kultury, została zbudowana pod koniec XVIII wieku i zrekonstruowana po II wojnie światowej. Niektóre rzadkie ikony ze świątyni są przechowywane w Šarišskim Muzeum w Bardejowie. Szacowany czas zwiedzania: 15 minut.

Dukielskie pole bitwy
Częścią dukielskiego pola bitwy jest również Pomnik Czechosłowackiego Korpusu Wojskowego, będący symbolem oddania hołdu dla poległych żołnierzy. Podczas zwiedzania całego miejsca pamięci można bezpośrednio dotknąć wystawionej broni, wejść do bunkrów, czy przejść się po miejscach, które pochłonęły życie tysięcy żołnierzy. Szacowany czas zwiedzania: 1 godzina.

Wieża widokowa
W okolicy Przełęczy Dukielskiej można wejść na wieżę widokową. Otwiera się z niej panorama na granicę polsko-słowacką, na której odbywały się działania bojowe operacji karpacko-dukielskiej. Szacowany czas zwiedzania: 30 minut.

Podczas swobodnego przemieszczania się przez granicę polecamy również wizytę w polskim mieście Dukla (17 km od Przełęczy Dukielskiej). Miasto oferuje wiele atrakcji kulturalnych i historycznych. Szacowany czas zwiedzania: 1 godzina.

Zyndranowa
Zachęcamy odwiedzić wioskę, która już od dawna jest domem łemkowskiej mniejszości etnicznej, której kultura różni się od innych grup etnicznych zamieszkujących Karpaty. To właśnie te charakterystyczne cechy przedstawia Muzeum Kultury Łemkowskiej, w którym znajduje się wystawa etnograficzno-historyczna oraz eksponaty przypominające działania bojowe w Dukli podczas II wojny światowej. Szacowany czas zwiedzania: 1/ 1,5 godziny. 

Źródło: severovychodslovenska.sk

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner słowacki
Nazwa medium: Týždenník Dukla

www.e-dukla.sk  
Wydawca: KORONA Dukla s.r.o.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Ślady wojny na Słowacji. Te miejsca trzeba koniecznie odwiedzić




Poniżej możecie zobaczyć miejsca warte odwiedzenia w kraju pod Duklą.






Dziękujemy za przesłanie błędu