Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
15/07/2022 - 09:40

Urodził się w słowackim Svidníku, gra dla polskiej drużyny piłkarskiej

W Svidníku i okolicach mieszkało i wciąż mieszka wielu utalentowanych ludzi, fachowców i pasjonatów swojej pracy. Przytaczamy jedynie kilka znanych nazwisk.

Jozef Brudňák (ur. 8 listopada 1987 r.) jest słowackim bramkarzem. Aktualnie występuje jako trzeci bramkarz klubu MFK Košice w lidze Corgoň.

Profesor Alexander Duleba, (ur. 5 października 1966 r.) jest słowackim politologiem, wykładowcą akademickim i analitykiem narodowości rusińskiej. Pracuje w Instytucie Politologii Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie i zajmuje się badaniami w zakresie polityki zagranicznej Słowacji oraz polityki zagranicznej państw Europy Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem ich relacji z Unią Europejską.

Viktor Dvorčák (ur. 21 kwietnia 1878 r., Vyšný Svidník – zm. 8 sierpnia 1943 r., Budapeszt) był archiwistą powiatu preszowskiego, dziennikarzem i politykiem, współpracownikiem rządu niemieckiego, płatnym agentem o pseudonimie Szőke Költő (pol. Jasnowłosy poeta). Przed pierwszą wojną światową był słowackim posłem do parlamentu węgierskiego. W 1916 roku wydał dzieło pt. „Sáros földje 1914–1915” (pol. „Lud Szarysza 1914–1915”), w którym opisał Słowaków z Szarysza jako lud nieposiadający własnej narodowości i uznający się za Węgrów.

Znany był również jako twórca i propagator idei tzw. narodu słowackiego. Od 1917 roku był redaktorem prowęgierskiego tygodnika „Naša zastava” (pol. „Nasza flaga”), który był wydawany w Preszowie w latach 1907–1918,  a od 1939 do 1943 roku w Budapeszcie. Był również redaktorem gazety „Eperjesi Lapok” (pol. „Gazeta preszowska”).

Kristína Peláková, znana pod pseudonimem artystycznym Kristína (ur. 20 sierpnia 1987 r., Svidník), jest piosenkarką, która reprezentowała Słowację m. in. na konkursie Eurovision Song Contest 2010. Wciąż występuje na scenie, chociaż została mamą.

Juraj Lažo (ur. 2 maja 1867 r., Svidník – zm. 28 maja 1929 r.) był pracownikiem kulturalnym i politycznym Rusinów. Do początku pierwszej wojny światowej pracował w Stanach Zjednoczonych. Zdobyte w Ameryce doświadczenie wykorzystał po powrocie do Svidníka, gdzie założył firmę budowlaną. Był ostrym krytykiem węgierskiej polityki grekokatolickiej eparchii preszowskiej. W latach dwudziestych XX wieku przystąpił do przestrzegania zasad religijnych obrządku prawosławnego.

Swoje poglądy wyrażał jako senator Czechosłowackiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej w latach 1920–1925 w parlamencie czesko-słowackim. W 1924 roku założył drukarnię w Svidníku zajmującą się drukiem książek propagujących orientację oraz tradycje rusińskie zgodnie z prawosławnymi przekonaniami religijnymi.

Róbert Pich (ur. 12 listopada 1988 r., Svidník) jest słowackim piłkarzem, aktualnie reprezentującym barwy polskiej drużyny Śląsk Wrocław z najwyższej ligi rozgrywkowej.

Prof. Miroslav Sopoliga, (ur. 26 marca 1946 r., Svidník) jest słowackim etnologiem i kuratorem muzeum, a także przedstawicielem kultury ukraińskiej mniejszości narodowej na Słowacji. Aktywnie działał przez całe życie i nie próżnuje na emeryturze.

Profesor Juraj Vančík,  (ur. 2 maja 1950 r., Svidník) jest słowackim lekarzem, kardiologiem, muzykiem, piosenkarzem, managerem, przedsiębiorcą i prezenterem. Założył pierwszy słowacki szpital prywatny.

Ludvík Svoboda (ur. 25 listopada 1895 r. – zm. 20 września 1979 r.) był czesko-słowackim generałem i prezydentem, bohaterem Republiki Czechosłowackiej i ZSRR. W latach 1968–1975 był prezydentem Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. Generał Armii Ludvík Svoboda jest dwukrotnym honorowym obywatelem Svidníka. Powiat Svidník przyznał mu honorowe obywatelstwo 21.04.1946 r., a miasto Svidník 23.05.1968 r. Choć Ludvík Svoboda nie urodził się w Svidníku, aczkolwiek dla tego regionu zrobił niezwykle dużo, w związku z czym jest podwójnym honorowym obywatelem tego miasta.

Podczas wyzwolenia Svidníka zapisał się na kartach historii tego regionu jako dowódca I Czechosłowackiego Korpusu Armii. Na froncie dostarczał żywność ludności cywilnej – w kuchniach wojskowych karmił ubogich i wygłodzone dzieci. W latach powojennych zlecił naprawę zniszczonych mostów i dróg w regionie, rozminowanie żyznych pól i odrodzenie życia pod Duklą. Największym darem dla mieszkańców była budowa pierwszego szpitala koszarowego, a później również nowoczesnego szpitala, noszącego jego imię. Jego bezinteresowna pomoc jest niezwykle ceniona przez mieszkańców Svidníka. (ver, źródło: svidnik.sk, wikipedia.sk, foto: svidnik.sk, ilustracyjne - Pixabay)

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner słowacki
Nazwa medium: Týždenník Dukla

www.e-dukla.sk  
Wydawca: KORONA Dukla s.r.o.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu