Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
01/02/2024 - 18:50

To on został „Sądeckim Autorem 2023” głosami czytelników „Sądeczanina”

Laureat nagrody literackiej Super Wiktoria, urodzony w Nowym Sączu były piłkarz Sandecji. Mimo młodego wieku autor już ośmiu poczytnych powieści fantasy, twórca gier komputerowych, grafik z wystawami w Wilnie i w Chicago. O kim mowa? O Pawle Leśniaku. Ten młody pisarz, głosami czytelników „Sądeczanina” został laureatem Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023 w kategorii „Sądecki Autor”.

Młody nowosądeczanin, choć na razie na przystań życia wybrał stolicę Polski, może pochwalić się już sporym dorobkiem pisarskim. Pisarz, urodzony w 1989 roku jest autorem 10 książek. Najnowsza z nich „Kim jesteś” ukazała się drukiem w 2023 roku.

Paweł Leśniak to człowiek wielu talentów. Rysownik. Tworzy obrazy ołówkiem, a jego prace doczekały się wystaw w Polsce (Warszawa, Kraków, Nowy Sącz) oraz za granicami (Chicago, Wilno). Największe uznanie przyniosła mu jednak trylogia opowiadająca o losach Desmonda Pearce'a ("Równowaga", "Zachwianie", "Chaos"). Jego czwartą powieścią był horror "Przed północą". W recenzjach pisarza porównywano do Dante Alighieriego, a za swą twórczość był nagradzany i nominowany do licznych nagród literackich. W 2019 r. na podstawie powieści „Równowaga“ powstała gra „Devil’s Hunt“ na platformę PC, zaś Leśniak brał udział w jej tworzeniu w roli Creative Director’a oraz Scryptwriter’a. W 2020r. autor został laureatem nagrody literackiej Super Wiktoria.

Czym dla pana jest decyzja czytelników „Sądeczanina” i nagroda, którą pana obdarzyli?

- Nagroda jest dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem. Jest bardzo bliska mojemu sercu. Wybrali mnie czytelnicy „Sądeczanina”, ludzie, którzy czytają, którzy mnie znają. Jest to miłe, że mam takie poparcie wśród tych osób. Swoją pierwszą nagrodę literacką otrzymałem w Nowym Sączu za debiut literacki. Jedenaście lat później zostałem wybrany przez czytelników „Sądeczanina” – „Sądeckim Autorem”. Jest to dla mnie bardzo miłe. I chyba jest to miłe dla każdego pisarza, bo tej pracy oddajemy część siebie. Kiedy jesteśmy doceniani jest to miód na nasze serce. Jest to także duża motywacja, aby pracować dalej.

Ważne jest to, że jest to nagroda przyznana głosami nowosądeczan, sądeczan…

- Bardzo ważne. W Nowym Sączu się urodziłem. Jestem z tym miastem bardzo związany. W swoim życiu grałem w Sandecji i kiedy debiutowałem ze swoją pierwszą książką miałem duże wsparcie przy jej promocji ze strony miasta i między innymi ze strony „Sądeczanina”. Wiem, że gdyby nie to wsparcie to pewnie mnie dzisiaj tutaj nie było.

Jest pan młodym pisarzem, ale autorem dziesięciu już książek. Człowiekiem wielu talentów, rysownikiem, którego prace można było oglądać na wielu wystawach w wielu miejscach świata. Czym nas pan jeszcze zaskoczy?

- W zeszłym roku udało mi się spełnić kolejne marzenie. Światło dzienne ujrzała seria moich komiksów, które powstały na podstawie mojej książki „Mumia”. Rysunek był ze mną od samego początku, zanim jeszcze zacząłem grać w piłkę nożną. W tym roku chciałbym wrócić do wystaw, do wernisaży.

Jeśli chodzi o rysunek to jest pan samoukiem?

- Jestem samoukiem…

Cała rozmowa z Pawłem Leśniakiem, zdobywcą Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023 w kategorii „Sądecki Autor” głosami czytelników „Sądeczanina” w materiale filmowym.

([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.

Dziękujemy za przesłanie błędu