Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
08/05/2021 - 11:40

Co dr. Tomasza Podgórskiego fascynuje w starożytnym Egipcie?

Jest zafascynowany starożytnym Egiptem. Starym i nowym państwem pod rządami kolejnych dynastii faraonów. W jego przypadku wybór kierunku studiów – archeologia śródziemnomorska nie był przypadkowy. O kim mowa? O Tomaszu Podgórskim, kandydacie zgłoszonym do IX konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”.

Tomasz Podgórski jest sądeczaninem z urodzenia, krakowianinem z wyboru. Wnuk gen. Józefa Gizy. Tomasza Podgórskiego rekomenduje do konkursu Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Sączu.

Dr Tomasz Podgórski urodził się w 1956 roku w Nowym Sączu, ale wybrał na miejsce zamieszkania Kraków.

Wnuk generała Józefa Gizy, syn Marii Gizy-Podgórskiej, bratanek Tadeusza Gizy, kuzyn Jerzego Gizy. Rodzinne związki naznaczyły drogę życiową pana Tomasza, wielkiego patrioty, niepodległościowca, człowiek suwerennego w swoich przekonaniach i wyborach ideowych, z żyłką sportowca.  

Ukończył on Szkołę Podstawową w Chełmcu i I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza. W roku 1975 został laureatem I Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku archeologia śródziemnomorska. Podczas studiów reprezentant AZS UW w judo.

Po uzyskaniu dyplomu w latach 1980-1983 brał udział w pracach Polskiej Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej w Kairze (stanowiska archeologiczne Deir el-Bahari i Aleksandria). Po powrocie do kraju pracował w krakowskiej Spółdzielni Pracy „Oświata” jako lektor języka angielskiego i prowadził wykłady z egiptologii w Zakładzie Archeologii Śródziemnomorskiej UJ.

W 1990 uzyskał doktorat. Zajmował się przekładami z języka angielskiego tekstów naukowych i technicznych. Od 1991 roku jest anglistą w II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie.

- Dr Tomasz Podgórski jest członkiem oddziału PTH w Nowym Sączu - uzasadnia Leszek Zakrzewski, prezes towarzystwa. - Autorem wspaniałych książek, artykułów i publikacji historycznych dla naukowych pism specjalistycznych, ale także dla periodyków ukazujących się w naszym regionie: „Rocznik Sądecki”, „Almanach Sądecki”, „Sądeczanin”, a także wydawnictw pamiątkowych II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, - również jako redaktor.

Choć dr Tomasz Podgórski już tyle lat mieszka poza Sączem jest ciągle obecny w naszym mieście. Zabiera głos w sądeckich dyskusjach, szczególnie gdy temat dotyczy drażliwych spraw z nieodległej przeszłości. Wtedy głos egiptologa spod Wawelu brzmi donośnie i jednoznacznie.   

W duecie z kuzynem Jerzym Gizą niezmordowanie, od lat opiewa w druku czyn zbrojny dziadka, generała Józefa Gizy i tamtego pokolenia niezłomnych żołnierzy Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Ten temat nigdy mu się nie znudzi. Zasłużył się też dla Krakowa.

Autor i współautor wielu publikacji. W ubiegłym roku ukazała się jego najnowsza książka: „Splendor orientu: Egipt polskich malarzy”.

Varia Sobiesciana. Księga Pamiątkowa II Liceum (dawniej III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego) w Krakowie 1883–2008
Tablice wołać będą… (2011)
Listy z kraju Kemet. Diariusz egipski (2012)
Lustrum Sobiescianum. Sobieskie Pięciolecie 2008–2013 (2014)
Generał Józef Giza 1887–1965. Virtute et Armis (2010, 2015) współautor Jerzy Giza
Generał Józef Giza. Pamiętnik wojenny (2017)
Generał Józef Giza w świetle dokumentów (2018)
Scutum Sobiescianum. Sobieskie Pięciolecie 2013–2018 (2018)
Generał brygady Jerzy Dobrodzicki 1884 – 1934 (2019), współautor Jerzy Giza
Słynni faraonowie. Ramzes XIII i inni (2019).
Splendor orientu: Egipt polskich malarzy (2020) Opr. [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu