Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
13/02/2019 - 21:05

„Dar pamięci II. Dawni ludzie, rodziny, dawne domy”: pomost pokoleń

- Album „Dar pamięci” - to dar mojego szacunku dla ziemi piwniczańskiej i urokliwego Żegiestowa, Krynicy – Zdroju ich mieszkańców i ich potomnych. Jest próbą ocalenia konkretnych miejsc, ludzi i śladów czasu – uważa Barbara Paluchowa, znana piwniczańska poetka, malarka, fotografik, działaczka społeczna i przez wiele lat redaktor naczelna piwniczańskiego miesięcznika „Znad Popradu”.

W 2013 roku światło dzienne ujrzał przepiękny album autorki pt. „Dar pamięci. Dawni ludzie, rodziny, dawne domy” (część pierwsza). Był to efekt jej dwunastoletniej pracy. Tamto wydawnictwo obejmowało okres około 120 lat. Czas życia kilku pokoleń piwniczan. W albumie autorka pokazała różne aspekty tej małej ojczyzny, bogactwo krajobrazu, fauny i flory ziemi Górali Nadpopradzkich, które zostały utrwalone w obiektywie aż przez trzynastu fotografów. Oni udostępnili do tej publikacji przepiękne zdjęcia, również te stare, rodzinne, wyciągnięte z babcinych kufrów. Kilka osób napisało teksty autorskie. Pierwsza część album liczy 348 stron i zawiera 1240 fotografii.

W 2013 roku przepiękny album został zgłoszony do konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora

Już wtedy, w 2013 roku było wiadomo, że Barbara Paluchowa musiała dokonać selekcji zebranego materiału. Wiadomo było również, że jest go tak dużo, że ze względów objętościowych jego część nie zmieściła się, niestety w pierwszej części.

Było też wówczas wiadomo, że z powodzeniem można byłoby wydać drugą część publikacji.

I tak stało się po kilku latach, w 2018 roku.

Album pt. „Dar Pamięci – dawni ludzie, rodziny, dawne domy” (część II) został zgłoszony do przez Monikę Wolańską, dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Piwnicznej - Zdroju oraz Marię Kulig, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom” w Piwnicznej-Zdroju do VII edycji konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. 

- Obydwa tomy liczące 356 stron (I cz.) i 396 stron (II cz.) opisują dziedzictwo kulturowe miast i gminy Piwniczna oraz regionu na podstawie starych dokumentów, zdjęć i opowieści rodzinnych, które autorka gromadziła przez 17 lat – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia. - Drugą cześć albumu „Dar Pamięci” Barbara Paluchowa rozszerzyła o historie Żegiestowa, który przed II wojną światową był kwitnącym uzdrowiskiem. W albumie znajdują się unikatowe zdjęcia Łemków, którzy do akcji Wisłą w r. 1947 zamieszkiwali Żegiestów - Wieś (ok. 80 proc. populacji wsi). W albumie autorka przybliża również łemkowskich twórców, mieszkańców Krynicy – Zdroju.

Barbara Paluchowa w tej publikacji ocala dla przyszłych pokoleń wszystkie wartości kultury - materialne i niematerialne, jakie jeszcze przetrwały w rodzinnych archiwach. Kilkunastoletnia, żmudna praca poetki, artystki malarki z Piwnicznej, zaowocowała dziełami, po które chętnie sięgali (pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie w Polsce, Europie i za oceanem) i sięgną wszyscy ci, którzy cenią sobie to skąd pochodzą, kim byli ich przodkowie i jakie wartości i artefakty dawności im przekazali. Dwutomowy, pięknie graficznie opracowany album nie pozwoli zapomnieć przyszłym pokoleniom o tym, jak trudne, piękne i wartościowe było życie ich przodków.

Album pokazuje współczesnym pokoleniom dziedzictwo ziemi piwniczańskiej i Żegiestowa. Pokazuje ten świat odeszły. Ta książka stanowi osobliwy pomost pokoleń. Pomost przymierza między dawnymi i nowymi laty. Warto wziąć do ręki tę bogatą przeszłością książkę i smakować jej piękno.

Publikacja jest bardzo bogato ilustrowana. Jest w niej ponad tysiąc przepięknych zdjęć. Liczy 396 stron. Wydawca: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom” w Piwnicznej-Zdroju.

IM.









Dziękujemy za przesłanie błędu