Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
11/02/2018 - 11:15

Dookoła świata z dziećmi gór, małymi przewodnikami po niezwykłych krajach

Przepiękny album pt. „Dookoła świata z dziećmi gór” autorstwa Marzanny Raińskiej, historyk sztuki jest kompendium wiedzy o Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór (1992-2017). Ta wspaniała impreza kulturalna obchodziła w ubiegłym roku jubileusz 25 lat.

Album z tej okazji wydało Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór jest jednym z bardziej rozpoznanych wydarzeń artystycznych w kraju i za granicą. Jest to najbardziej barwny, roztańczony i rozśpiewany festiwal. To właśnie tutaj do Nowego Sącza, od ćwierćwiecza przyjeżdżają mali artyści z Polski i zagranicy. Niejednokrotnie z bardzo odległych zakątków świata. Nie tylko koncertują w naszym regionie. Podczas wspólnej zabawy zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.

Publikacja ta została zgłoszona do konkursu o Nagrodę Ks. Prof. Bolesława Kumora” w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Album liczący ponad 300 stron ukazał się latem ubiegłego roku. Wydano go w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Autorką koncepcji, tekstu, opracowania graficznego i składu książki jest Marzanna Raińska. Ona też dokonała wyboru przeszło tysiąca zdjęć z przebogatego archiwum fotograficznego MCK SOKÓŁ. Fotografie zostały pogrupowane tematycznie. W albumie odnajdziemy dzieci z: Kaukazu, Federacji Rosyjskiej, Dalekiego Wschodu, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Europy, Karpat, Polski. Album zamyka bardzo bogaty spis ilustracji.

„Podróże kształcą. Znane powiedzenie, niemal frazes. Ale zawarta w nim prawda od wieków skłania ludzi do przemierzania setek kilometrów, aby ujrzeć coś nowego, zachłysnąć się nieznanym, obłaskawić obce i tajemnicze. Poznać. Dotknąć. Zrozumieć. To do nas, do Nowego Sącza, przyjeżdżają każdego roku najbardziej niezwykłe miejsca świata. Mali uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR przywożą nam w darze najpiękniejsze skrawki swoich ojczyzn, zamknięte w barwie strojów, w dźwiękach instrumentów, pieśniach, starych obrzędach. W nich zaklęte jest to, co w życiu najbardziej cenne, pielęgnowane przez pokolenia, bliskie sercu – ogromna siła tradycji, wierzeń religijnych, dawnych obrzędów i obyczajów, uczucia i emocje, a także okruchy zwykłego, codziennego życia. Obserwując i słuchając, a często jedynie podglądając i starając się zrozumieć, mamy szansę znaleźć się w ich ojczyznach, wioskach, w otoczeniu ich rodziny i przyjaciół. To właśnie DZIECI GÓR będą pełnić rolę naszych przewodników w podróży po krajach świata” – tak pisze w swojej książce Marzanna Raińska.

A tak postrzega to, co znalazło się w albumie na ponad 300 stronach Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego:

-  Jest to podróż niezwykła. Przez sześćdziesiąt kilka krajów, bo tyle było dotąd reprezentowanych na tym festiwalu, przez ojczyzny kilkunastu tysięcy młodych ludzi. Wędrujemy głównie, dzięki pracy kilkunastu festiwalowych fotografów – mówi rekomendujący album Leszek Zegzda. - To oni w kadrach swoich aparatów, na przestrzeni 25 lat, uwieczniali cudownie zróżnicowany świat dziewcząt i chłopców, którzy tu w Nowym Sączu i w naszym regionie zawarli przyjaźnie. Stali się kamratami nie tylko na te kilka lipcowych dni, ale nader często na całe życie.

Marzanna Raińska, „Dookoła świata z dziećmi gór”, wydawca: Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Nowy Sącz 2017.

****

Marzanna Raińska, historyk sztuki. Od kilku lat jest już na emeryturze. Przez całe swoje życie zawodowe związana była z instytucjami kulturalnymi. Od 1980 roku zatrudniona była w Wojewódzkim Ośrodku Kultury, od 1998 – w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, kolejno na stanowiskach: instruktor d.s. sztuki ludowej, kierownik Sądeckiej Oficyny Wydawniczej, specjalista d.s. promocji dziedzictwa kulturowego Małopolski. W 1992 roku współtworzyła Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu.

Opr. IMDziękujemy za przesłanie błędu