Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
14/02/2020 - 08:20

Dziedzictwo kultury religijnej w parafii Żeleźnikowa Wielka

Ziemia Sądecka jest regionem wyjątkowym. Sądecczyzna bogata jest tradycją wielu pokoleń ludzi, którzy ją zamieszkiwali i zamieszkują. To region bogaty również w piękne świątynie, kaplice, figury i krzyże przydrożne. To tacy strażnicy czasu.

Są elementem kultury i wierności tradycji. Często bywają świadectwem historii ziem, pamiątką szczególnych wydarzeń. Nie brakuje ich również w gminie Nawojowa między innymi w Żeleźnikowej Wielkiej i Małej oraz w Myślcu (gmina Stary Sącz).

O przelanie na papier tego materialnego dziedzictwa pokusili się autorzy książki pt. „Dziedzictwo kultury religijnej w parafii Żeleźnikowa Wielka”. Publikacja wydana w 2019 roku została zgłoszona do VIII edycji Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Autorami publikacji są: ks. Wiesław Skrabacz, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Żeleźnikowej Wielkiej oraz Kinga Chebda. Zgłoszenie nadeszło z tamtejszej parafii.

- Ziemia Sądecka w swoim urokliwym, górzystym pejzażu jest bogata w piękne świątynie, kaplice, figury i krzyże przydrożne – czytamy w uzasadnieniu do konkursu. To też wyraz wiary mieszkających na tym terenie pokoleń ludzi. Ważne jest, by zachować to piękne dziedzictwo i opisać historię. Ta książka podaje to dziedzictwo na przykładzie parafii Żeleźnikowa Wielka.

Autorzy publikacji piszą, w krótkim wstępie, że w książce, jaką wydali w ubiegłym roku, iż przedstawili dziedzictwo zapisane w świątyni parafialnej pw. Świętego Michała Archanioła w Żeleźnikowej Wielkiej. Parafia ta liczy prawie 750 lat. Jest to jedna z najstarszych parafii w diecezji tarnowskiej.

W tej publikacji swoje poczesne miejsce znalazły wszystkie krzyże, figury i kapliczki na terenie Żeleźnikowej Wielkiej, Żeleźnikowej Małej oraz Myślca. To jednak nie wszystko. W publikacji jest ujęte kalendarium parafii, rys historyczny wsi Żeleźnikowa Mała i Żeleźnikowa Wielka, a także wsi Myślec, opisane są znajdujące się na tamtym terenie kapliczki. Książka zawiera wykaz literatury i źródeł, z których korzystali autorzy. Ubogacają ją współczesne i archiwalne fotografie ze zbiorów parafii.  Książka posiada twardą oprawę. Liczy 96 stron.

Warto zapoznać się z tą publikacją i ze znajdującymi się na jej łamach skarbami dziedzictwa przed wypadem do Żeleźnikowej Wielkiej, czy Małej.

Wydawca – Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Świętego Michała Archanioła w Żeleźnikowej Wielkiej, Nawojowa 2019.

Opr. [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu