Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
16/04/2022 - 14:25

Jadwiga Marzec. Autorka, której książki podbijają dziecięcy świat

Kolejną autorką, która walczy o tytuł "Sądeckiego Autora" w 10. edycji o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, jest znana i ceniona na Sądecczyźnie poetka Jadwiga Marzec. Jej twórczość uwielbiają szczególnie najmłodsi czytelnicy. Poznajcie bliżej życiorys i osiągnięcia autorki.

Jadwiga Marzec, z wykształcenia i z zamiłowania pedagog, urodziła się w Makowie Podhalańskim. Od 1977 roku związana jest z Nowym Sączem. Jest autorką tekstów dla dzieci i dorosłych oraz docenianą wśród artystów poetką.

Debiutowała książką dla dzieci pt. ”Niezwykły tydzień Frani” (2017). Rok później wydała biografię sądeckiej malarki Grażyny Kulig zatytułowaną ”Marzenia nie liczą lat”. W 2019 roku ukazała się kolejna jej książka dla dzieci pt. ”Puzzelkowe serce”, obecnie dostępna w formie audiobooka na stronie internetowej Sądeckiej Biblioteki Publicznej.

W 2020 roku Jadwiga Marzec wydała ”Nowe przygody Frani” - kontynuację ”Niezwykłego tygodnia Frani”. Książka inspirowana jest opowiadaniami dzieci biorącymi udział w Małopolskim Konkursie Literackim zorganizowanym z inicjatywy autorki i Sądeckiej Biblioteki Publicznej. W ubiegłym roku na prośbę Starostwa Nowosądeckiego autorka napisała bajkę promującą region pt. ”Poszukiwacze Przygód - Traper i Lukier odkrywają Sądeckie”.

Wiersze Jadwigi Marzec były publikowane w Almanachu Sądeckiego Klubu Literackiego ”Na szlakach poezji”, Antologii poetyckiej ”Być solą ziemi” oraz w miesięczniku ”Sądeczanin”. Liczne publikacje autorki ukazują się też regularnie w ogólnopolskich wydaniach zbiorowych. W 2021 roku autorka wydała debiutancki tomik "Z deszczem pod rękę".

Poetka bierze udział w spotkaniach autorskich w przedszkolach i szkołach, spotyka się również ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Współpracuje z bibliotekami nie tylko na terenie powiatu nowosądeckiego. Jadwiga Marzec pracuje w komisjach konkursów literackich i recytatorskich i jest członkiem Sądeckiego Klubu Literackiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda Starosty Nowosądeckiego za działalność w dziedzinie kultury (2018), Srebrne Jabłko Sądeckie – za wkład pracy społecznej za upowszechnianie kultury regionu oraz promocję Ziemi Sądeckiej (2021), Nagroda Wójta Gminy Chełmiec – za działalność w dziedzinie kultury (2021).

Kandydatura Jadwigi Marzec została doceniona i zgłoszona do jubileuszowej edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora przez Wydawnictwo ”Koliber”.

Dziękujemy za przesłanie błędu