Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
11/04/2021 - 08:40

Konkurs im. ks. prof. B. Kumora: ”Nowosądecka lista katyńska” Jerzego Gizy

”Nowosądecka lista katyńska” po raz pierwszy ukazała się niemal 30 lat temu. Dziś zainteresowani tą tematyką Sądeczanie mogą po raz kolejny przenieść się w czasie do najtrudniejszych momentów polskiej i sądeckiej historii, mistrzowsko opisanej przez autora książki – Jerzego Gizę.

Pierwsze wydanie ”Nowosądeckiej listy katyńskiej” pojawiło się w 1991 roku. Po latach milczenia, autor mógł wreszcie wspomnieć tych, których życie zakończyło się w katyńskim lesie. Jerzy Giza, zadał sobie trud odnalezienia nazwisk wszystkich poległych. Owocem tych działań było drugie wydanie dzieła w 2009 roku. Dotarcie do nowych źródeł historycznych pomogło uzupełnić listę ofiar, których życie było związane z Sądecczyzną.

W 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicę zbrodni katyńskiej Jerzy Giza oddał w ręce czytelników uzupełnioną listę zamordowanych. Lista z 2009 roku, która zawierała 224 nazwiska została uzupełniona o kolejne biogramy. ”Nowosądecka lista katyńska” obejmuje zamordowanych sądeczan, a także tych, których życie było powiązane z naszym regionem poprzez naukę, służbę czy zamieszkanie. Jerzy Giza opisuje biogramy poległych w Katyniu (Obóz Kozielsk), Miednoje (Obóz Ostaszków), Charkowie (Obóz Starobielsk) oraz Bykowni (Kijów, Lista Ukraińska).

- Musimy dbać o swoją historię, przypominać to, co się wydarzyło, ponieważ wydarzenia z przeszłości wciąż oddziałują na przyszłość. ”Ci, którzy żyją, otrzymali mandat od tych wszystkich, którzy zamilkli na zawsze” – napisał Jerzy Giza we wstępie swojej publikacji, która dziś walczy w konkursie o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, organizowanym przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo ”Sądeczanin”, w kategorii ”Książka o Sądecczyźnie”. Zgłoszenia dokonał Jarosław Rola, prezes Sądeckiej Rodziny Katyńskiej. Wydawcą książki jest Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu.

Autor ”Nowosądeckiej listy katyńskiej” urodził się w 1957 roku w Nowym Sączu. To znany i ceniony pedagog, publicysta historyczny, działacz niepodległościowy i społeczny. Ma na swoim koncie blisko 300 biografii, kilkadziesiąt artykułów w ”Almanachu Sądeckim” i książek związanych z historią Sądecczyzny. W 2016 roku wygrał konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii na najlepszą książkę o Sądecczyźnie (”Sądecki Garnizon i jego żołnierze 1918-1922), a trzy lata później zajął pierwsze miejsce w kategorii na najlepszego sądeckiego autora.

„Mecenas Czytelnictwa”

(opr. [email protected], fot. archiwum)









Dziękujemy za przesłanie błędu