Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/04/2021 - 08:15

Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora: losy Polonii w Bośni i Hercegowinie

„Polscy urzędnicy wyższego szczebla w Bośni i Hercegowinie w latach 1878-1918. Studium prozopograficzne” – to kolejna publikacja, która została zgłoszona do IX Konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. Publikacja powstała przy wsparciu finansowym Fundacji Sądeckiej oraz Banku Spółdzielczego w Limanowej.

Jej autor – urodzony w Limanowej Tomasz Jacek Lis, doktor historii, bałkanista, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dzięki tej książce, jak to zaznaczył jeden z recenzentów prof. dr Damir Agicić, wniósł nowy i oryginalny wkład w poznawanie historii polskiej emigracji urzędniczej w Bośni i Hercegowinie pod okupacją austro-węgierską (1878-1918) i po aneksji w 1908 r.

Autor, jak pisze wspomniany recenzent przeprowadził szerokie badania archiwalne i biblioteczne. Z ich efektami można zapoznać się w tejże publikacji.

Książka „Polscy urzędnicy wyższego szczebla w Bośni i Hercegowinie w latach 1878-1918. Studium prozopograficzne” została wydana w ramach serii Studia Galicyjskie, nakładem wydawnictwa Księgarnia Akademicka.

Dotyczy ona mało opracowanego tematu Polonii, która zajmowała wysokie szczeble w austriackiej administracji urzędniczej w Bośni i Hercegowinie na przełomie XIX i XX wieku. W monografii zbadano sylwetki 164 urzędników, którzy w większości przybyli z Galicji. Część z nich jak lekarze: Leopold Gluck czy Bernard Zauderer urodziła się w Nowym Sączu lub jego okolicach jak pracownicy sądów Piotr Myjkowski (Myjak) brat słynnego chłopskiego poety Jana Myjaka z Zagorzyna, Jan Perełka, czy Piotr Jawor.

Licząca 430 stron publikacja została zgłoszona do tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora” w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

- Książka skupia się na zaprezentowaniu roli Polaków z Galicji w procesie modernizacyjnym jaki miał miejsce za ich przyczyną w Bośni i Hercegowinie, która do 1878 r. była jedną z prowincji Imperium Osmańskiego, zaś po Kongresie Berlińskim znalazła się pod administracją Austro-Węgierską – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia. - Mieszkańcy Galicji, którzy znaleźli się w Bośni i Hercegowinie trafili do kraju muzułmańskiego. Musieli się zmierzyć z wieloma trudami wynikłymi z nieznajomości tradycji i kultury islamu. Jednak mimo tych problemów wielu z nich zrobiło wybitne kariery, których przykładem są nowosądeczanie; Leopold Gluck - dyrektor pierwszego szpitala państwowego, Piotr Myjkowski – prezydent sądu w Dolnej Tuzli, czy Kornel Mościcki ze Starego Sącza, wysoki urzędnik bośniackohercegowińskiego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Książka pokazuje zupełnie niezbadane dotąd ścieżki karier mieszkańców Galicji, skupiając się nie tylko na ich pracy, ale też życiu codziennym, w egzotycznym kulturowo kraju. Monografia stanowi pokłosie doktoratu, który jej autor obronił z wyróżnieniem w 2018 r. na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dr hab. Władysław Stępniak, kolejny z recenzentów publikacji zaznaczył, że Tomasz Jacek Lis podjął się bardzo ambitnego zadania. Według autora w Bośni i Hercegowinie w latach 1878-1918 grupa polskich urzędników liczyła około 2 tysiące osób.

Unikatową częścią tej bardzo wartościowej publikacji jest słownik polskich urzędników wysokiego szczebla, zawierający ich biogramy. Można też zapoznać się z przysięgą urzędniczą, jaką składał każdy Polak, zatrudniony na wysokim stanowisku. Publikacja posiada bardzo bogatą bibliografię, wykaz opracowań, tabel, wykresów i rysunków, a także spis ilustracji. Książka posiada również indeksy osobowy oraz geograficzny, jak również krótkie podsumowanie w języku angielskim. Oprawa miękka.

Polscy urzędnicy wyższego szczebla w Bośni i Hercegowinie w latach 1878-1918. Studium prozopograficzne, wydawnictwo Księgarnia Akademicka, 2020.

„Mecenas Czytelnictwa”

Opr. [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu