Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
22/04/2021 - 07:15

Konkurs o Nagrodę Kumora: miłośnicy historii docenili pasję Anny Totoń

Anna Dziedzic-Totoń jest znaną sądecką działaczką społeczną, skarbnicą wiedzy o lokalnej historii i autorką książek o Sądecczyźnie. W tym roku została zgłoszona do konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin".

Anna Dziedzic-Totoń, członek PTT i Koła Przewodników PTT, Związku Sądeczan, Klubu Inteligencji Katolickiej, Polskiego Związku Esperantystów – Oddział w Nowym Sączu, a także Kapituły Fundacji im. Jerzego Masiora, jest jedną z najbardziej znanych działaczek społecznych na terenie Sądecczyzny. Jej prawdziwa pasja to lokalna historia. Autorka prowadziła cykliczne spotkania z członkami znanych rodów Sądecczyzny w Galerii Marii Ritter. Do tegorocznego konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora zgłosiła ją Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego w Nowym Sączu. 

Anna Dziedzic-Totoń publikowała artykuły o mieście i regionie w biuletynie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz artykuły tyczące postaci wpisanych w historię miasta i regionu oraz okolicznych rodów (”Almanach Sądecki”, ”Almanach Muszyny”, Kroniki Muzealne Starego Sącza” i starosądecka prasa, ”Rocznik Sądecki”). Jest autorką i współredaktorką tekstów do biuletynów o Ziemi Sądeckiej oraz Szlaku Architektury Drewnianej naszego regionu.

Opublikowała na łamach pisma esperantystów tekst egzaminacyjny o życiu i działaniu Pani Ziemi Sądeckiej – św. Kindze (w języku esperanto). Jako żywa skarbnica wiedzy o Nowym Sączu i regionie współredaguje kroniki większości stowarzyszeń sądeckich oraz dostarcza do nich zdjęcia. W ubiegłym roku wydała zbiór felietonów Adama Kozaczki.

Czytaj też: Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora: jak wypełnić formularz?

Anna Dziedzic-Totoń jest współautorką wydawnictw: "Zachowajmy w pamięci" - katalog wystawy (2014), "Sądeczanie znani i nieznani" - katalog wystawy (2012), "Sądeckie nekropolie" (2003), "Nowy Sącz: przewodnik po zabytkach" (1994) oraz autorką książek: "Mojemu miastu" (2008), "Mojemu miastu cz. 2" (2008), "Chryzantyn Uhacz i Roman Uhacz - przyjaciele Bolesława Barbackiego" (2014), "Pasiak i toga: zbiór felietonów pisanych po 1945 roku, Adam Kozaczka" (2020). 

Nominowana w 9. edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora autorka przez swoją twórczość nie pozwala zapomnieć historii sądeckich rodów i sądeczan. Kto zna Annę Totoń ten wie, jak pięknie potrafi opowiadać o przeszłości Nowego Sącza i jego mieszkańców. Posiada olbrzymią wiedzę historyczną, którą potrafi przekazywać pokoleniom z niezwykłą pasją. ([email protected], fot. archiwum)

„Mecenas Czytelnictwa”









Dziękujemy za przesłanie błędu