Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
14/02/2014 - 14:17

Książka o opuszczonych wsiach Ziemi Gorlickiej

Beskid Niski to malownicze doliny, bukowe lasy, wspaniałe cerkwie i wsie, po których pozostały tylko nazwy i resztki kamiennych ogrodzeń.
W Beskidzie Niskim znajduje się wiele opuszczonych, łemkowskich wsi, z których ludność została wysiedlona w inne regiony kraju lub za granicę (np. w ramach akcji "Wisła"). Przez wiele powojennych lat temat łemkowskich wsi był zasłonięty swoistym tabu niepamięci.
20 lat temu na rynku księgarskim ukazała się pionierska praca, książka "Opuszczone wsie Ziemi Gorlickiej" będącą przewodnikiem inwentaryzacyjnym po wyludnionych dawnych wsiach południowej części Powiatu Gorlickiego.
Autorami tego monograficznego opracowania byli Andrzej Piecuch, Adam Harkawy, Mariola Janowska-Harkawy. Autorzy oprowadzają czytelników po kilku wybranych miejscowościach: Długie, Radocyna, Lipna, Czarne, Nieznajowa, Banica k. Krzywej, Regietów Wyżny, Bieliczna i Czertyżne oraz Świerzowa Ruska z Powiatu Jasielskiego.
Dwie dekady po pierwszym wydaniu, ukazała się poprawiona i uzupełniona książkę przypominającą czasy oddolnych, nieformalnych pionierskich działań na rzecz ocalenia pozostałych zabytków kultury łemkowskiej.
Były to inicjatywy szlachetnych jednostek, organiczna praca duchownych wszystkich wyznań działających na tym terenie, stowarzyszeń i przedstawicieli lokalnej władzy, którzy do dziś wkładają ogromny wysiłek w dzieło ratowania i rewitalizacji wspólnego dziedzictwa.
Książka jest bogato ilustrowane. Zawiera opisy i rysunki zachowanych obiektów, głównie krzyży, kapliczek i cmentarzy. Zamieszczono też ich fotografie z początku lat 90. ubiegłego wieku z pierwszego wydania i dla porównania współczesne, z 2012 roku. Do opisu każdej wsi jest dołączona mapa z zaznaczonym położeniem obiektów.
**
Opuszczone wsie Ziemi Gorlickiej, Piecuch Andrzej, Harkawy Adam, Janowska-Harkawy Mariola, Wydanie drugie, Wydawnictwo Gondwana, 2013, oprawa miękka, s.232.

FORMULARZ DO GŁOSOWANIA

O nagrodzie czytaj TUTAJ

(s), źródło:gorlice.art.pl








Dziękujemy za przesłanie błędu