Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
27/04/2022 - 15:20

Laureaci Nagrody im. ks. Kumora w 2016 roku - Bolesław Faron i Jerzy Giza

Prof. Bolesław Faron za całokształt twórczości, a Jerzy Giza za wydaną w zeszłym roku książkę pt. „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918-1922” zostali laureatami IV edycji Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora”, organizowanego przez Fundację Sądecką.

Gala podsumowująca konkurs odbyła się 20 lutego w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Gościem specjalnym uroczystości był prof. Antoni Dudek, historyk, politolog, członek rady Instytutu Pamięci Narodowej. 

Dokładnie 6 lat temu zwycięzcą w kategorii ,,Sądecki Autor" został prof. Bolesław Faron, któremu nagroda została przyznana za całokształt jego wybitnej twórczości. Jerzy Giza otrzymał statuetkę za wydaną w 2015 roku książkę pt. ,,Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918-1922", która rywalizowała wraz z innymi publikacjami w kategorii ,,Książka o Sądecczyźnie". 

W 2016 roku do Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora napłynęło 13 zgłoszeń w kategorii ,,Sądecki Autor" i 27 zgłoszeń w kategorii na najlepszą publikację. Wśród zaproponowanych do nagrody książek były cenne prace historyczne, zbiory wierszy sądeckich poetów, piękne albumy o Sądecczyźnie, a także wartościowe przewodniki po regionie.

Prof. Bolesław Faron, historyk literatury (znawca twórczości Wł. Orkana), krytyk, publicysta był już ministrem oświaty (nauczyciele zawdzięczają mu Kartę Nauczyciela), radcą kulturalnym na placówce w Wiedniu, rektorem uczelni (WSP w Krakowie, obecnie Akademia Pedagogiczna), wykładowcą akademickim, szefem wydawnictwa, a zawsze pozostał chłopskim synem z wielodzietnej rodziny góralskiej z Czarnego Potoku k. Łącka, o czym pięknie pisze w autobiograficznej książce „Powrót do korzeni”. Profesor od lat zasila regionalne periodyki, w tym miesięcznik „Sądeczanin” swoimi artykułami i rozprawami, zasiada w komitecie redakcyjnym „Rocznika Sądeckiego” , organizuje konferencje i seminaria o sądeckiej kulturze i piśmiennictwie, czego plonem są wartościowe publikacje, jak ta wydana przed trzema laty o historii prasy sądeckiej.    

Jerzy Giza, pedagog, nauczyciel, założyciel i dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego i Społecznego Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta w Krakowie, tak samo jak prof. Faron, jest absolwentem I LO im. Jana Długosza w  Nowym Sączu i od lat opisuje czyn niepodległościowy Sądeczan, jak przystało na wnuka generała Józefa Gizy. Wydał pierwszy przewodnik po nowosądeckiej nekropolii przy ul. Rejtana, ogłosił „Nowosądecką Listę Katyńską” (dwa wydania), napisał pionierską pracę o organizacji „Wolność”, sądecko-tarnowskiej konspiracji w armii austriackiej przy końcu I wojny światowej, a w swojej ostatniej książce wydobył z niepamięci kilkuset oficerów i żołnierzy 1.Pułku Strzelców Podhalańskich, chluby przedwojennego Sącza, któremu w trzytomowym „Dziejach Nowego Sącza” poświęcono parę linijek, czym wypełnił bolesną lukę w regionalnej historiografii.









Dziękujemy za przesłanie błędu