Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
17/02/2019 - 12:40

Legioniści z nowosądeckich gimnazjów mieli w sobie ducha walki

"Legioniści z nowosądeckich gimnazjów czasu Wielkiej Wojny 1914 - 1918" - niezwykle wartościowa książka napisana przez Jerzego Gizę, wnuka generała Józefa Gizy jest kolejną publikacją, która ukazała się w 2018 roku i została zgłoszona do VII edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. Publikacja ubiega się o to wyjątkowe wyróżnienie w kategorii "Książka o Sądecczyźnie".


Zgłosił ją Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Sączu.

Promocja książki odbyła się w połowie grudnia ubiegłego roku w siedzibie

Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Publikacja doskonale wpisała się rok obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jak również 200. rocznicy powstania I Gimnazjum i I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

- Książkę tę napisałem z myślą o moim liceum - I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Sączu - mówił podczas promocji Jerzy Giza - Jest ona z jednej strony wyrazem spłaty długu, ale jest także chęcią ocalenia od zapomnienia tych uczniów i absolwentów I i II  LO, którzy ochotniczo służyli w Legionach Polskich w czasie I wojny światowej.

Jerzy Giza w swojej książce przedstawia biogramy 115 legionistów z nowosądeckich gimnazjów, którzy walczyli o niepodległą Polskę.

- To ci młodzi ludzie mieli w sobie ten imperatyw walki o wolność i niepodległość swojej ojczyzny - zauważa Leszek Zakrzewski - Zabory były dla nich ogromnym ciężarem w ich młodych, gorących sercach. Stąd nieprzypadkowo wielu tych chłopców zgłosiło się do legionów, bo taki duch panował wówczas wśród młodzieży sądeckiej, między innymi w pierwszym i drugim liceum.

Autor tej wyjątkowej publikacji zamieścił w niej sylwetki uczniów i absolwentów, II Gimnazjum, a także absolwentów I i II LO, którzy zgłosili się do legionów. Swoją działalnością czynnie wspierali i uczestniczyli w procesie odzyskiwania niepodległości. Wśród młodzieży sądeckich gimnazjów jeszcze przed I wojną światową powstało szereg organizacji konspiracyjnych, o charakterze samokształceniowym, propagujących wychowanie w duchu patriotycznym, studiujących historię Polski, literaturę i podtrzymujących narodowe tradycje, a także upamiętniających ważne rocznice z dziejów Polski, jak również o charakterze paramilitarnym, których członkowie po wybuchu wojny czynnie włączyli się do walk o niepodległość.

Legioniści z nowosądeckich gimnazjów mieli w sobie ducha walki




Legioniści z nowosądeckich gimnazjów mieli w sobie ducha walki








Dziękujemy za przesłanie błędu