Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
19/02/2019 - 11:40

Łukasz Połomski: wie jak nikt inny, że każda dusza zasługuje, by o niej pamiętać

Dr Łukasz Połomski – nie ma w regionie człowieka, który by choć minimalnie interesując się historią nie znał młodego historyka. Historia w jego przekazie, to bogactwo nie tylko miejsc, wydarzeń i dat, ale troska o każdego jej uczestnika.

Dr Łukasz Połomski – historyk, nauczyciel i publicysta, twórca i dyrektor programu historycznego „Sądecki Sztetl” poświęconego wieloletniej historii ziemi sądeckiej ramach fundacji Nomina Rosae. Autor publikacji naukowych i popularno-naukowych na temat dziejów Sądecczyzny i mniejszości narodowych, w współpracownik Rocznika Sądeckiego.

Pracuje w Szkole Podstawowej nr 20 w Nowym Sączu i Zespole Szkół SPLOT w Nowym Sączu. Współpracuje z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu i innymi instytucjami kultury. Wcześniej uczył w Siołkowej, Piątkowej oraz w SP nr 11 w Nowym Sączu.

W 2018 r . w Wydawnictwie Libra PL ukazała się jego monografia „Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867 – 1939” , w której przedstawia fakty i dane historyczne, próbując zarysować portret socjologiczny mieszczan sądeckich w dwóch epokach: zaborów i międzywojnia. Wnikliwy czytelnik znajdzie odniesienia do współczesnych czasów, odkryje źródła kształtujące dzisiejszy obraz Nowego Sącza i mentalność jego mieszkańców.

Zobacz też: „Sny wojenne”: ile w nich miejsca na człowieczeństwo?
W 2016 roku był nominowany do Nagrody POLIN a rok wcześniej otrzymał w ślad za głosowaniem wśród mieszkańców Sądecczyzny tytuł Człowieka Roku 2015 w plebiscycie organizowanym przez „Gazetę Krakowską”.

Tyle do strony formalnej, ale Łukasz Połomski to przede wszystkim niesamowity człowiek, który swoją pasję i dociekliwość przekłada na nie tylko na kolejne książki i publikacje, których część prezentuje na łamach miesięcznika Sądeczanin, ale również tę żywą historię kultywując, ratując od zniszczenia i zapomnienia jej kolejne materialne elementy. Tak jest m.in. ze starymi cmentarzami.

Sposób, w jaki przedstawia naszą historię, historię Nowego Sącza i regionu jako nauczyciel sprawia, że młodzi ludzie zaczynają baczniej patrzeć na swoje korzenie, interesować się spuścizną swoich przodków i czuć się w obowiązku, by tej spuścizny nie zaprzepaścić. Robi to bez patetyzmu wskazując mosty miedzy pokoleniami czy przytaczając pikantne czasem anegdoty. Nie podaje jedynie suchych faktów i kolejnych dat, bo jak nikt inny czuje, że historia, by trwała, musi być żywa.

Zobacz też: „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”: ludzie, którzy od 100 lat wygrywają ze śmiercią

Nie ma wydarzenia historycznego w naszym subregionie, w które Łukasz Połomski w jakiś sposób nie był zaangażowany.

Do udziału w VII edycji konkursu o nagrodę im. Ks. Kumora w kategorii: autor nominowało Łukasza Połomskiego Wydawnictwo Libra PL.

ES [email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info / Facebook









Dziękujemy za przesłanie błędu