Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
19/02/2019 - 16:10

Mali ludzie budują wielką historię! Tak było w Korzennej

Wielka historia Polski tworzy się w wielkich i najważniejszych punktach na jej mapie? Nic bardziej mylnego a najlepszym na to dowodem jest 16 reportaży składających się na książkę „Wielcy bohaterowie w małej gminie”. Autorka Jadwiga Jelińska – Poręba zebrała 16 opowieści najstarszych mieszkańców gminy Korzenna.

Zobacz też: Łukasz Połomski: wie jak nikt inny, że każda dusza zasługuje, by o niej pamiętać

Wspomniane szesnaście reportaży przenoszą czytelnika do małych wsi na Sądecczyźnie, pozwalają poznać lokalne, zagmatwane, czasami tragiczne, ale szalenie ciekawe i wciągające historie ludzi.
Czytając tę książkę czytelnicy będą śmiać się i płakać na przemian. Z opowieści tych wynika również, że wiele tajemnic odeszło wraz z ludźmi, którym zostały powierzone i z tymi, którzy do końca bali się mówić o nich głośno.

Książka „Wielcy bohaterowie w małej wsi" to próba odkrycia i ocalenia historii osób, które były naocznymi świadkami wybuchu wojny, zmagały się z okupacyjną codziennością ze wszystkich sił walcząc o niepodległość.

Zobacz też: „Belle epoque” Nowego Sącza ściśle wiąże się z koleją?

Od promocji książki minęło raptem trzy miesiące i tylu też je bohaterów nie ma już wśród żywych. Tym zasadniejsze są słowa, że autorka wykorzystała ostatni moment, by spotkać się i porozmawiać z tymi, którzy mają wiele do powiedzenia, ale do tej pory nikt nie zadał im pytań.

Lekkość pióra oraz wyczuwalna umiejętność słuchania i jej empatia Jadwigi Jelińskiej - Poręby to wielki atut tej książki. Wydane już reportaże zaprezentowano 11 listopada 2018 roku – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Publikacja jest naszym hołdem złożonym patriotom - poległym i żyjącym bohaterom tamtych dni – mówiła wtedy Jadwiga Jelińska-Poręba.

Zobacz też: „Sny wojenne”: ile w nich miejsca na człowieczeństwo?

Zwracając się do obecnych na sali swoich rozmówców, powiedziała. - Dzięki Wam ta pozycja, to skarbnica wiedzy o historii naszej Ojczyzny oraz źródło życiowej mądrości, której możemy i powinniśmy się od Was uczyć.

Książkę „Wielcy bohaterowie w małej gminie” do VII edycji konkursu o Nagrodę im. Ks. Kumora w kategorii: książka o Sądecczyźnie zgłosiła Anna Bugara

Więcej informacji na temat samej autorki znajdziecie Państwo w publikacji „Wielcy bohaterowie w małej gminie”. Ta książka jest lepsza niż dowód osobisty

Oprac.: ES e.stachura@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu