Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
11/01/2022 - 09:50

Nagroda im. ks. prof. B. Kumora – laureaci. Danuta Sułkowska

To już dziesięć lat. Wtedy na łamach Sądeczanina został ogłoszony konkurs literacki o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. Jego inicjatorką jest Mariola Berdychowska, zarazem przewodnicząca konkursowej kapituły. Coraz liczniejsze grono laureatów tego prestiżowego konkursu co roku powiększa się o kolejne dwie osoby.

 Jedna osoba zostaje laureatem w kategorii „Sądecki Autor”, a jedna w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. W tym gronie jest Danuta Sułkowska, poetka, działaczka społeczna i współorganizatorka konkursów poezji, związana ze Starym Sączem.

Danuta Sułkowska jest laureatką II edycji Konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Nagrodę odbierała w 2013 roku. Najlepszą książką tej edycji konkursu okazała się napisana przez nią publikacja: „Za Klauzurą. Starosądecki Klasztor Klarysek od założenia do współczesności”.

Przypomnijmy, że przyjmujemy już zgłoszenia do X - jubileuszowego konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora

Czytaj także: Czekamy na zgłoszenia! Ruszył X Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora

Zapytaliśmy laureatkę II edycji konkursu, jak z perspektywy tych minionych lat wspomina tamten czas i to, co działo się podczas rozdania nagród.

- Powiem pani szczerze, że nie podchodziłam do tego konkursu jakoś emocjonalnie – wspomina Danuta Sułkowska. – Nie.  Nie liczyłam na wygraną. Pamiętam, że spokojnie czekałam w sali na ogłoszenie werdyktu.

Danuta Sułkowska wspomina, że czekała, aż zostanie zaprezentowana w konkursie książka jej autorstwa. Tak się złożyło, że była ostatnią omawianą publikacją. Kiedy ogłoszono laureata w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” usłyszała swoje nazwisko i wyczytywany tytuł jej książki.

- No cóż, tak się złożyło, że ostatnia prezentowana książka została numerem jeden w 2013 roku – mówi Danuta Sułkowska. – W sali na ogłoszenie wyników konkursu byli wówczas także burmistrz Starego Sącza i moi znajomi. Pamiętam, że gdy ogłoszono, że to moja książka zaczęli mi gratulować. W końcu wreszcie udało mi się wyswobodzić i wyjść na scenę. Nie ukrywam, że ucieszyłam się tą nagrodą ogromnie.

Danuta Sułkowska uważa, że książka, którą napisała o starosądeckim klasztorze Klarysek była i jest bardzo potrzebna.

- W Starym Sączu klasztor Klarysek jest najważniejszy – dodaje. – Na Sądecczyźnie jednym z ważniejszych.

Książka jest w bibliotece wielu Sądeczan, ale nie tylko. Zabierają ją stąd turyści.

Autorka publikacji nagrodzonej w 2013 roku przyznaje, że nagroda uzyskana w tym konkursie jest wymieniana w jej notce biograficznej, mówi się o niej podczas różnych spotkań, w tym także autorskich w bibliotekach.

Danuta Sułkowska właśnie skończyła prace nad kolejną powieścią, a obecnie przygotowuje kolejne swoje wiersze, które złożą się na jej następny autorski tomik. Ostatni tomik autorki ukazał się drukiem pięć lat temu. Powieść (gatunek fantastyka), o której wspomniała powinna wyjść drukiem w tym roku.

Laureatka konkursu z 2013 roku była i jest przekonana, że konkurs literacki o Nagrodę im. prof. Kumora jest bardzo prestiżowym konkursem popularyzującym to, co ludzie piszą na Sądecczyźnie i o Sądecczyźnie

- Dzięki temu konkursowi o laureatach słychać w szerszej przestrzeni, a to, co się ukazuje promuje nasz region. – Pomysł z konkursem jest bardzo trafiony i jest wart wspierania.


Danuta Sułkowska

Pisze wiersze oraz mniejsze i większe formy prozatorskie, m.in. opowiadania, recenzje, artykuły publicystyczne; członkini redakcji „Literata Krakowskiego”, redaktor XLIII, XLIV, XV i XVI almanachu Krakowskiej Nocy Poetów; inicjatorka i współorganizatorka ogólnopolskich konkursów poetyckich: „O Wawrzyn Sądecczyzny” oraz „Stary Sącz. Witraż poetycki”; jurorka i redaktor almanachów pokonkursowych. Laureatka II edycji Konkursu im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie. Publikuje m.in. w „Akancie”, „Gazecie Kulturalnej”, „Literacie Krakowskim”, „Hybrydzie”, „Roczniku Sądeckim”, „Almanachu Sądeckim”. Należy do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego. Mieszka w Starym Sączu.

Niektóre jej publikacje książkowe:
„Czas poezji” (wiersze), Kraków 1997
„Ludzie i wiatr” (wiersze), Kraków 1999
„Dojrzewa światło dnia” (wiersze), Kraków 2003
„Olśnienia, tudzież osobiste wycieczki pod adresem bliźniego mego” (fraszki i aforyzmy), Kraków 2004
„Za klauzurą. Starosądecki klasztor Klarysek od założenia do współczesności” (rzecz popularnonaukowa), I wydanie – Stary Sącz 2006, II wydanie – Stary Sącz 2013
„Rzeka” (wiersze), Kraków 2010
„Garbus” (powieść), Stary Sącz 2013
„Manipulowanie zegarem” (wiersze), Kraków 2015

[email protected], fot. arch. Sądeczanin.info.









Dziękujemy za przesłanie błędu