Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
03/02/2016 - 10:25

Nagroda ks. Kumora: Bolesław Faron - "wyznanie sądeckie"

Trwa czwarta edycja konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: "książka o Sądecczyźnie" i "sądecki autor". Chodzi o pozycje wydane w 2015 roku i dorobek miejscowych autorów. Na zwycięzców konkursu czeka pamiątkowa statuetka i nagroda pieniężna w łącznej wysokości 20 tys. zł.

Witold Kaliński, prezes Towarzystwa Literackiego im. C. Norwida w Nowym Sączu zgłosił do nagrody w kategorii "sądecki autor" prof. Bolesława Farona. Poniżej rekomendacja.

**

Prof. dr hab. Bolesław Faron, urodzony w Czarnym Potoku k. Łącka, jest absolwentem I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu, humanistą o specjalności literaturoznawczej.

Przy swych rozlicznych zajęciach (Polska Akademia Nauk, krakowska WSP – dziś uniwersytet, narodowa oświata czy dyplomacja, Wydawnictwo Edukacyjne  w Kakowie) znajduje czas, by systematycznie publikować dzieła naukowe i popularne, a także inspirować, redagować i wydawać prace zbiorowe (np. „Prozaicy dwudziestolecia międzywojennego”).

Jest badaczem i popularyzatorem dzieła urodzonego na obrzeżu Sądecczyzny, w gorczanskiej Porębie Wielkiej  nieco dziś zapomnianego pisarza, Władysława Orkana. Zrealizował konferencję, a następnie wydał jej pokłosie w zbiorowym dziele „Sądecczyzna w historiografii, literaturze i mediach” (2013).

Bolesław Faron jest też krytykiem literackim oraz znawcą dziejów prasy („Prasa sądecka od zarania do dziś”, 2012). Był redaktorem naczelnym „Ruchu Literackiego”. Od lat współpracuje z „Rocznikiem Sądeckim” oraz wieloma innymi periodykami w regionie. Jest też publicystą literackim, radiowym i telewizyjnym. Położył znaczne zasługi na polu wzmocnienia pozycji zawodu nauczycielskiego. (To jemu nauczyciele zawdzięczają Kartę Nauczyciela, wprowadzoną ją za ministra oświaty i wychowania  Bolesława Farona).  Publikuje artykuły z dziejów oświaty i komentuje współczesne życie szkoły, także na łamach misięcznika "Sądeczanin".
    
Z czasem nasila się spojrzenie wstecz, co dokumentują kolejno trzy książki autobiograficzne Farona: „Korzenie”(1997), „Powrót do korzeni” (2000) i „Powrót do korzeni. Nowy” (2010). Nic w tym dziwnego: autor jest – jak go widzę – sądeczaninem tak uporczywym, że nie byłoby pustym żartem, gdyby napisał w ankiecie: „wyznanie sądeckie”. Jest zawsze obecny i niezawodny, gdy wzywa go nasza okolica.

Publikacje:

Zbigniew Uniłowski, Warszawa 1969
Stefan Piętak, Kraków 1971
Stefan Kołaczkowski jako krytyk i historyk literatury, Wrocław 1976
Oświatowe przekroje i zbliżenia, Warszawa 1985
Współczesna poezja polska Wybór i oprac. wspólnie ze Stanisławem Burkotem, Kraków 1971
Prozaicy dwudziestolecia międzywojennego (red.), Warszawa 1972
Władysław Orkan: Komornicy i opowiadania wybrane. Wybór i posłowie Bolesław Faron, Warszawa 1975
Zbigniew Uniłowski: Wspólny pokój i inne utwory (oprac.). Zakład Narodowy im. Ossolińskich, BN I, 224. Wrocław 1976
Zbigniew Uniłowski: Żyto w dżungli. Pamiętnik morski. Reportaże. (wybór i posłowie), Kraków 1981
Spotkania i powroty. Sylwetki i szkice o literaturze, Kraków 1995.
Monografia Jama Michalika, Kraków 1995.
Władysław Orkan. Kraków, 2004.
Okruchy: szkice o literaturze i kulturze XX wieku. Kraków 2005.
Powrót do korzeni, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2000.
Powrót do korzeni. Nowy, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2010.

(wk), (s)









Dziękujemy za przesłanie błędu