Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
01/02/2016 - 11:55

Nagroda ks. Kumora: Maria Lebdowiczowa

To już czwarta edycja Konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. W konkursie organizowanym przez Fundację Sądecką nominowani będą walczyć o nagrody w dwóch kategoriach. Pierwszą z nich jest książka poruszająca tematy związane z Sądecczyzną, natomiast druga ma na celu wyróżnienie sądeckiego autora.

Maria LebdowiczW kategorii „autor związany z Sądecczyzna” nominowana została ceniona piwniczańska oraz sądecka pisarka- Maria Lebdowiczowa.

Pani Maria urodziła się w Nawojowej, jednak od ponad 50. lat współtworzy życie kulturalne Piwnicznej. Z zawodu polonistka, z 32- letnim stażem nauczycielskim. Powołanie realizuje przez całe życie. Swoje pasje i zainteresowania przekazuje młodzieży oraz innym twórcom (np. zbiór pieśni, przyśpiewek i słów gwarowych z lat 50. XX wieku). Od lat jest inicjatorką przedsięwzięć kulturalnych, górskich wędrówek z młodzieżą, lekcji gwary, gromadzenia zabytków kultury materialnej (zaczątek muzeum) zbieraczką legend, gadek i podań. Bardzo cenne są jej prelekcje historyczne o II wojnie i o żołnierzach wyklętych Sądecczyzny.

Chociaż Maria Lebdowiczowa nie jest autorką grubych tomów to przez całe pracowite i otwarte na drugich życie na tysiącach stronic poezji, wspomnień, opowiadań, artykułów prasowych, scenariuszy, obrazków obyczajowych, gawęd i legend zapisuje różnorodny i przebogaty witraż sądeckiej i piwniczańskiej ziemi oraz jej mieszkańców na przestrzeni wielu już lat. - pisze Janina Janur w karcie zgłoszeniowej.

Maria Lebdowicz wraz z mężem Eugeniuszem w 1991 r. założyła gazetę lokalną Znad Popradu. Od 1991 - 1994 redaktor naczelny, potem długoletni członek redakcji. W licznych artykułach, wywiadach oraz felietonach, autorskich cyklach Portrety serdeczne, Opowieści rodzinne ,W naszych szkołach. ,Jacy jesteśmy, Jak to powiedzieć -przez lata szkicowała sugestywny obraz nadpopradzkiej społeczności i jej dziejów. Obecnie publikuje w Gościu Niedzielnym, Almanachu Sądeckim, Głosie Nadpopradzia. Wiersze p. Lebdowiczowej nagrodzone zostały na konkursach w Ludźmierzu, Starym i Nowym Sączu, Starachowicach, wielokrotnie Konkursy Papieskie w Białym Dunajcu.W wierszach, artykułach, książkach wraca do dawnego świata, ale pisze też o współczesności.

Została odznaczona Złotą Odznaką ZNP i Nagrodą Ministerstwa Oświaty i Wychowania, Nagrodą Kuratora, Nagrodą Starosty Nowosądeckiego oraz w 2011 odznaką honorową Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej

Jest współorganizatorką Wrzosowiska i jurorką Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego Sen o Karpatach. Przez10 lat była redaktorką almanachów pokonkursowych (2004 -2014). Współtwórczyni Zagłębia poetyckiego -przygotowała do druku tomiki piwniczańskich poetek.

Twórczość:

Rzeka z miasteczkiem w tle, 2003

Dawni piwniczanie. Słownik biograficzny, 2006. (współautor E. Lebdowicz)

Skarby w Kicarzy. Legendy i opowieśc,i 2008

W mojej krainie. Wiersze. 2008

Z ludu i dla ludu. Proboszczowie parafii Piwniczna w w. XV-XXI i powołani z Piwniczańskiej Ziemi. 2013

Stanisław Pióro”Emir”. Wspomnienia rodzinne, 2012

Liczne prace redakcyjne i korektorskie przy:

Bank Spółdzielczy w Piwnicznej Zdroju, 2006

Profesor Szymon Kopytko1879-1969. W 130. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci, 2009.

W krainie pieśni i tradycji. Legendy, śpiewy i obrzędy ludowe, 2010 (Muszyna)

Korektorka i autorka kilku rozdziałów w monografii Piwnicznej Studia i szkice z dziejów miasta 1772 – 1998 pod red. prof. J. Długosza.

Czuwa także nad korektą i merytoryczną zawartością innych wydawanych pozycji, współpracuje z Urzędem Miasta i Gminy w Piwnicznej, MGOK, TMP (wydawnictwa regionalne, Posiady Piwniczańskie).

**

Maria Lebdowiczowa do Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora zgłoszona została przez Janinę Janur,  dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej- Zdroju.

(P)

fot. Towarzstwo Miłośników Piwnicznej









Dziękujemy za przesłanie błędu