Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
18/02/2020 - 08:55

Pośmiertny hołd dla Wiktora Bazielicha, syna starosądeckiej ziemi

Stary Sącz – miasto św. Kingi, na przestrzeni dziejów wydał wielu wybitnych Polaków, którzy zapisali się w dziejach regionu, jak i całej Polski. Jednym z nich był Wiktor Bazielich, historyk Starego Sącza, który jak pisze prof. Julian Dybiec musiał wiele poświęcić, by wydobyć z niepamięci obraz przeszłości swej rodzinnej miejscowości i upowszechnić go wśród szerokich kręgów czytelniczych.

Do tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora została zgłoszona książka autorstwa Piotra Bilińskiego „Wiktor Bazielich (1892 – 1963). Historyk Starego Sącza”. Publikacja jest rekomendowana w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Prof. dr hab. Piotr Biliński, wieloletni pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego i Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, historyk historiografii, nauki i kultury, badacz dziejów Polski XIX i XX wieku, autor ponad 120 publikacji naukowych przeprowadził gruntowne poszukiwania wszystkiego tego, co do tej pory pozostało o Wiktorze Bazielichu.

Książka jest efektem gruntownego zbadania materiałów pozostawionych przez prof. Henryka Barycza, który pisał o Wiktorze Bazielichu, przeanalizowaniu jego spuścizny.

Autor tej publikacji dotarł także do rodzinnych zbiorów znajdujących się w prywatnych archiwach domowych.

Jak pisze prof. Julian Dybiec w słowie wstępnym do tej publikacji „dzięki tym poszukiwaniom odkrył wiele bardzo ważnych źródeł mających ogromne znaczenie dla rekonstrukcji działalności wspaniałego pasjonata - historyka. Wiktor Bazielich nie miał wykształcenia historycznego. Ukończył bowiem studia prawnicze. Był urzędnikiem.

Niezwykle cennym źródłem okazał się wielki pamiętnik spisany przez Bazielicha.

Prof. Biliński ustalił wiele nowych, nieznanych faktów z życia i działalności Wiktora Bazielicha.

Autor oprócz działalności historycznej z jakiej był m.in. znany Wiktor Bazielich pisze o jego związkach z literatami jugosłowiańskimi, o twórczości malarskiej starosądeczanina.

Najlepszą recenzją tej publikacji będą słowa prof. Dybca: „Niniejsza książka, świetnie napisana z wielkim obiektywizmem i odpowiedzialnością za każde słowo, jest pośmiertnym hołdem dla tego historyka…”

Publikacja o starosądeckim uczonym może stanowić znakomitą lekturę, stanowiąca, nie tylko dla młodzieży, prawdziwą instrukcję godnego życia. Jego imię nosi Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

W książce jest publikowanych wiele archiwalnych zdjęć, również z rodzinnego archiwum. Publikacja zawiera bogatą bibliografię prac Wiktora Bazielicha o Starym Sączu i Sądecczyźnie. Liczy ona 60 stron.

Wydawca: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu.

Opr. [email protected].









Dziękujemy za przesłanie błędu