Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
04/02/2016 - 16:40

Sądecczyzna w czasie I wojny światowej

Trwa czwarta edycja konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: "książka o Sądecczyźnie" i "sądecki autor". Chodzi o pozycje wydane w 2015 roku i dorobek miejscowych autorów. Na zwycięzców konkursu czeka pamiątkowa statuetka i nagroda pieniężna w łącznej wysokości 20 tys. zł.

Przedstawiamy książkę pt. "Nowy Sącz i Sądecczyzna w czasie I wojny światowej", wydanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu. Jej promocja odbyła się w grudniu zeszłego roku podczas obchodów w Miasteczku Galicyjskim jubileuszu 60-lecia zasłużonej dla pamięci historycznej Sądeczan organizacji.

Na publikację składa się siedem artykułów monograficznych jedenastu autorów, którzy dotarli do wielu nieznanych dotąd dokumentów i miejsc, w poszukiwaniu śladów okrutnych zmagań sprzed stu lat.

Szczególnie cenny są nigdy dotychczas niepublikowane relacje świadków tamtych wydarzeń, zaczerpnięte m.in z kronik parafialnych i szkolnych, także przewodnik po miejscach działań wojennych ze szczegółowym opisem walk na terenie Sądecczyzny, ułożony w porządku alfabetycznym.

Książka zawiera sporo archiwalnych, niepublikowanych dotąd  fotografii, również prasowych  z tamtego okresu. Wartościowym  dodatkiem są zamieszczone na okładkach wyklejki z mapami, m.in. miejsc i budynków związanych z wydarzeniami I w. św. i pobytem legionistów w Nowym Sączu, czy mapa kwatery wojennej z okresu I w. św. na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu przy ul. Rejtana.
  
To niewątpliwie najpełniejsze kompendium wiedzy o wojennym walcu, który przetoczył się przez Sądecczyznę w listopadzie i grudniu 1914 roku oraz udziale Sądeczan w Wielkiej Wojnie. Tym cenniejsza to pozycja, że jest dziełem miejscowych miłośników dziejów najnowszych, z których nie wszyscy legitymują się wykształceniem historycznym. Dla części z nich to debiut książkowy.     
 

Struktura książki:

Leszek Migrała - Rok 1914 w Nowym Sączu;
Jerzy Giza - Udział sądeczan w konspiracji niepodległościowej w szeregach c.k. armii;
Łukasz Poremba - I wojna światowa w powiecie nowosądeckim - zarys walk, relacje świadków, ślady;
Leszek Zakrzewski - Szlak I wojny światowej po Nowym Sączu;
Bogdan Potoniec, Paweł Terebka - Cmentarze wojenne na terenie miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego;
Grzegorz Olszewski, Łukasz Poremba, Bogdan Potoniec, Leszek Zakrzewski - Miejsca na terenie powiatu nowosądeckiego związane z wydarzeniami I wojny światowej.
Skorowidz osobowy;
Skorowidz nazw miejscowości.
--
Nowy Sącz i Sądecczyzna w czasie I wojny światowej, praca zbiorowa pod redakcją Grzegorza Olszewskiego, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu, Nowy Sącz 2015.
(HSZ)









Dziękujemy za przesłanie błędu