Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
26/02/2020 - 15:35

Statuetki czekają już na laureatów konkursu o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora

W sobotę (29 lutego) będzie wiadomo, kto zostanie w tym roku laureatem tegorocznego VIII Konkursu Literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor” i „Książka o Sądecczyźnie”. Dwóch laureatów odbierze wraz z tytułem nagrodę pieniężną i statuetkę przedstawiającą patrona konkursu, który był jednym z najwybitniejszych historyków Kościoła naszych czasów.

Statuetkę zaprojektował artysta plastyk Zdzisław Tohl, dyrektor Muzeum Dworu Karwacjanów i Gładyszów. Statuetka wykonana jest z brązu metodą na wosk tracony. Każda z nich waży prawie 2,5 kg.

Zostanie ona wręczona laureatowi konkursu w kategorii „Sądecki Autor” oraz laureatowi w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

- Starałem się zaprojektować tę statuetkę tak, aby jak najwierniej odzwierciedlała postać ks. prof. Bolesława Kumora, wybitnego badacza, jednego z najwybitniejszych historyków Kościoła naszych czasów. Sądzę, że udało mi się przygotować bardzo wyważony projekt. Taka statuetka dla laureatów jest z pewnością cenną pamiątką - mówi Zdzisław Tohl.

Patron Nagrody 

Ks. prof. Bolesław Kumor (1925 – 2002) to jeden z najwybitniejszych historyków Kościoła naszych czasów. Wykładał na KUL, PAT i w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W dorobku naukowym miał ok. 650 pozycji, w tym 37 książek, m.in. ośmiotomową historię Kościoła powszechnego, czterotomową historię Kościoła w Polsce oraz monografię diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej, opisał także dzieje duszpasterstwa polonijnego w USA. Z jego prac do dzisiaj korzystają alumni seminariów duchownych, był promotorem kilkudziesięciu doktoratów i habilitacji.

Ten wybitny badacz zajmował się dziejami rodzinnej parafii Trzetrzewina (praca magisterska) i ziemi sądeckiej. Zamieszczał artykuły naukowe z zakresu historii Kościoła lokalnego w „Roczniku Sądeckim”, współtworzył publikacje regionalne. Sięgają do nich nauczyciele, studenci i wszyscy, którzy chcą poznać historię Sądecczyzny.

Nigdy nie zerwał serdecznej więzi ze swą Małą Ojczyzną. Nawet w trakcie intensywnej pracy naukowej i licznych wyjazdów zagranicznych (kwerenda archiwów) w okresie świątecznym znajdował czas na pracę duszpasterską wśród sądeczan. Ksiądz Kumor pochodził z Szymanowic k. Nowego Sącza i tam został pochowany.

[email protected], fot. IM.









Dziękujemy za przesłanie błędu