Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
21/04/2022 - 09:25

Tomik kobiety doświadczonej i dojrzałej. Autorkę inspiruje bliskość rodziny

”Z deszczem pod rękę” to debiutancki tomik Jadwigi Marzec, który ukazał się w ubiegłym roku. Dlaczego publikacja zachwyca czytelników? Czy zwycięży tegoroczny tytuł w kategorii ”Książka o Sądecczyźnie” w konkursie o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora?

Wiersze autorki Jadwigi Marzec były publikowane na łamach ”Sądeczanina” oraz w kilku almanachach – niedawno w Almanachu Łąckim i Metaforze Współczesności - Antologii Międzynarodowej Grupy Literackiej ”Kwadrat”. Książka ”Z deszczem pod rękę” składa się z czterech części: Ścieżki, Krople, Ślady, Mgła. Zawiera czterdzieści wierszy.

Profesor Ignacy S. Fiut w ”Posłowiu” pisał o twórczości autorki tak: - Tomik ma charakter typowo nastrojowy i jest wytworem kobiety doświadczonej oraz dojrzałej. Autorkę inspiruje przede wszystkim bliskość rodziny: córek, męża i innych osób, które miała możliwość spotkać w swoim żywocie. Wartość życia we wspólnocie ma tu kluczowe znaczenie dla kolejnych wierszy temu poświęconych.

Poetka ma również dystans do znaczenia słów, czasem woli znaczące milczenie, bo słowa wypowiedziane w nieodpowiedniej sytuacji mogą ranić. Miłość – motyw przewodni tomiku – w opinii pisarki powinna być uczuciem totalnym: formą współżycia dla ludzi w świecie pomimo wielu zadrażnień.

- W zbiorze znajdziemy bogate w treść i przesłanie wiersze. Są one pisane emocjami, poruszają i wzruszają. A wywołane uczucie, które pozostawia w nas swój ślad, przypomina o istotnych wartościach w życiu każdego człowieka. ”Z deszczem pod rękę” Jadwigi Marzec to obserwacja codzienności, w której czytelnik może odnaleźć własne wspomnienia. To poetyckie migawki układające w całość rozsypane obrazy słonecznych i deszczowych dni. To zaproszenie do przeszłości i spojrzenia na świat poprzez pryzmat osoby, która dokonuje wyborów i napotyka na nierozerwalne z nimi dylematy – zauważa Izabela Zubko – poetka, laureatka wielu konkursów poetyckich oraz recenzentka.

Książka została zgłoszona do 10. edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora przez Wydawnictwo Koliber. Ilustracje znajdujące się w tomiku wzbogacające tę publikację są wykonane przez autorkę wierszy. Rok pierwszego wydania publikacji: 2021. Oprawa miękka.

Dziękujemy za przesłanie błędu