Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
26/02/2020 - 20:15

Tylko tu znajdziesz wszystkich mieszkańców Królowej Polskiej z lat 1679-1900

Książka „Mieszkańcy wsi Królowa Polska 1679-1900” autorstwa ks. Grzegorza Kiełbasy to kolejna pozycja na liście książek zgłoszonych w ósmej edycji Konkursu o Nagrodę im. Ks. prof. Bogusława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Książka ta powstała, aby upamiętnić mieszkańców rodzinnej miejscowości jej autora – Królowej Polskiej a tym samym mieszkańców Sądecczyzny w latach 1679 – 1900. Ze względu na obszerność zebranego materiału książka została podzielona na dwa tomy – tom I obejmujący okres od 1679 do 1800 roku i tom II – od 1801 do 1900. Tomy te zostały zebrane w jednej publikacji książkowej liczącej sobie aż 583 strony wzbogacone zdjęciami samych bohaterów.

– Moim celem napisania książki było, aby przywołać naszych przodków tak, aby o nich nie zapomnieć. Praca ta jest źródłową analizą dostępnych autorowi materiałów, znajdujących się: w Archiwum Diecezjalnym w Tarnowie oraz w Archiwach Parafialnych w Kamionce Wielkiej, Królowej Górnej, Mystkowie, Nawojowej, Nowym Sączu – Zawada. - Niewątpliwie w zebraniu danych trudnością jest fakt, że wieś nigdy nie posiadała swojego kościoła parafialnego a więc jest brak jednego, parafialnego źródła informacji o mieszkańcach – mówi o tym wyjątkowym dziele autor ks. Grzegorz Kiełbasa.

- Praca jest swoistym „drzewem genealogicznym” mieszkańców wsi Królowa Polska. Źródłem informacji stały się również tablice pamiątkowe zmarłych mieszkańców spoczywających na cmentarzach: w Królowej Polskiej, w Królowej Górnej, w Kamionce Wielkiej, w Mystkowie, w Cieniawie, w Boguszy oraz w Nowym Sączu – dodaje autor zgłoszonej książki

Zobacz też: Jadwiga Marzec udowadnia, że życie na emeryturze może być inspirujące

Ks. Grzegorz Kiełbasa jest z Sądecczyzną od urodzenia. Urodził się w Nowym Sączu i pochodzę z podsądeckiej miejscowości Królowa Polska. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu. Od 2005 roku pracuje z sądecką młodzieżą i dziećmi jako prefekt Zespołu Szkół Katolickich w Nowym Sączu, a od 2013 roku pełni również funkcję dyrektora Katolickiego Przedszkola Niepublicznego im. Św. Rodziny w Nowym Sączu. W tych latach pełnił pracę duszpasterską w parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty w Nowym Sączu a obecnie w parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Nowym Sączu.

Książka została wydana przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

Oprac. ES Fot.: ES









Dziękujemy za przesłanie błędu